Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Odpůrců eura v Česku přibývá. Chce ho jen čtvrtina lidí

Investice 01.04.2014 | 13:05 0 Komentářů

Polovina Čechů odmítá euro jako českou měnu a zároveň nevěří v jeho udržení, vyplývá z průzkumu agentury STEM.

Odpůrců eura v Česku přibývá. Chce ho jen čtvrtina lidí

Praha – Zavedení eura podporuje 24 procent Čechů. Podíl podporovatelů tak za rok a půl vzrostl o sedm procentních bodů, a to zejména kvůli úbytku kategorických odpůrců eura. Jak dále vyplývá z průzkumu agentury STEM, na perspektivu společné evropské měny Češi nahlížejí spíše pesimističtěji.

Většina lidí je stále proti přijetí eura v Česku. Kategoricky ho odmítá 48 procent Čechů, přičemž v září 2012 jich bylo 55 procent. Dalších 28 procent je spíše proti. Odpůrci tak v české společnosti stále výrazně převládají.

Mezi českými občany také převažuje nedůvěra v budoucnost evropské měny. O udržení eura jako společné měny v EU je přesvědčeno 48 procent dotázaných, před rokem to byla přesná polovina občanů. Dosud největší nedůvěru v udržení eura Češi vyjadřovali před dvěma lety, kdy podíl pesimistů představoval 61 procent občanů.

Kombinací odpovědí na obě otázky se podle agentury STEM ukazuje, že polovina lidí nahlíží na euro pesimisticky – odmítá ho jako českou měnu a zároveň nevěří v jeho udržení. Úplně opačného názoru je 22 procent Čechů.

Průzkum probíhal od 11. do 20. března mezi 1070 respondenty staršími 18 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.