Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Odměna za těžkou práci. Další horníci půjdou dřív do důchodu

Investice 25.03.2015 | 16:33 0 Komentářů

Vláda zmírnila své dřívější nařízení, dříve do důchodu pustí nově několik desítek horníků.

Odměna za těžkou práci. Další horníci půjdou dřív do důchodu

Praha – Zhruba osm desítek horníků se může těšit na možnost odejít do důchodu o pět let dříve. Vláda dnes zmírnila své nařízení, podle kterého mohou jít dříve do důchodu jen ti horníci, kteří začali pracovat před rokem 1993 a zároveň odpracovali alespoň 3300 směn do konce roku 2008. Vláda svým dnes schváleným nařízením vypouští podmínku, že stanovený počet směn musí být odpracovaný do konce roku 2008.

„Naším cílem je vytvořit spravedlivý systém důchodů. Postupně proto přicházíme s návrhy změn, které by měly lépe a individuálně zohledňovat reálné pracovní podmínky a zásluhy obyvatel. Odstranění zbytečných omezení u hornických důchodů je jedním z prvních kroků ke spravedlivému důchodovému systému,“ řekla k prosazené změně ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Rozšíření počtu horníků, kteří by mohli jít dříve do důchodu, původně odmítalo ministerstvo financí. Jeho šéf Andrej Babiš ale na nedávné návštěvě Ostravska po jednání s odboráři v OKD řekl, že šlo o nedorozumění a změnu podpořil. Babiš k tomu dále řekl, že změna se dotkne asi 80 lidí a stát by to mělo zhruba 100 milionů korun.

Horničtí odboráři požadují možnost dřívějších odchodů do důchodu pro všechny horníky. Proti tomu už se Babiš postavil. „To by se dotklo asi 3300 horníků. A tam ty naše propočty dopadu na rozpočet jsou dramatické, takže v tom se míjíme,“ reagoval ministr financí. S odboráři se ale dohodl, že se nejpozději do konce března potkají ekonomové obou stran a budou hledat řešení.

Odbory usilují o předčasné odchody havířů do důchodu hlavně kvůli náročnosti povolání, kvůli níž mají horníci často velmi podlomené zdraví. Dřívější odchod do penze žádají odboráři ale také kvůli uzavírání dolů a propouštění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.