Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Odliv dividend srazil běžný účet ČR do mínusu

Makro 17.01.2014 | 11:01 0 Komentářů

Listopadový výsledek běžného účtu platební bilance ČR zaostal za očekáváním, když skončil v deficitu přes 7 miliard korun. Důvodem jsou především vyšší než obvyklé dividendy vyplacené firmami pod zahraniční kontrolou v tomto měsíci (komentář ČSOB).

Na jedné straně vidíme výborná čísla zahraničního obchodu a tentokrát i výjimečně slabší služby, na straně druhé hluboké záporné saldo na výnosové bilanci, kde protekly dividendy (podle údajů ČNB) v objemu přes 30 mld. korun.

Jak se zdá z předběžných odhadů, loňský rok byl z pohledu dividend výjimečný, když už za prvních jedenáct měsíců jejich odliv zřejmě přesáhl 200 miliard korun. Rok 2013 tak aspiruje na nový rekord.

Listopad byl rozhodně příjemným měsícem z pohledu přitékajících peněz z EU, kterých mělo být přes 13 miliard.

Slabší byl tentokrát výsledek přímých zahraničních investic, kde tentokrát sehrály roli investice tuzemských firem v zahraničí.

Vysoký byl naopak příliv peněz do portfolio investic, který byl částečně spojený s vynuceným oslabením koruny. Zahraniční hráči, kteří nahromadili intervenční koruny, je umísťovali do českých cenných papírů, především dluhopisů.

Ani přes slabší listopadový výsledek se nemění pozitivní trend běžného účtu platební bilance, který tak zůstává pozitivní. Jeho schodek za celý loňský rok totiž bude zřejmě jedním z nejnižších od roku 2006.

Petr Dufek, Investiční výzkum, Československá obchodní banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.