Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Odhalil trik v půjčkách, nyní byl krajský šéf ČOI odvolán

Investice 17.06.2014 | 21:15 0 Komentářů

Jiří Pěkný, někdejší ústřední ředitel celé inspekce, upozornil na chybné výpočty cen půjček.

Odhalil trik v půjčkách, nyní byl krajský šéf ČOI odvolán

Praha – Šéf východočeské České obchodní inspekce (ČOI) Jiří Pěkný byl odvolán z funkce. Uvedl to dnes server iDnes.cz. ČTK informaci potvrdila mluvčí ČOI Jana Jelínková, odvolání ale podle ní nesouvisí s kauzou chybného výpočtu cen půjček, na který Pěkný upozornil.

Pěkný v minulosti zastával i funkci ústředního ředitele celé inspekce. Jeho odvolání z čela ČOI v roce 2007 tehdy ministerstvo průmyslu a obchodu zdůvodnilo nízkou efektivitou práce ústředního inspektorátu.

Pěkný ve funkci ředitele inspektorátu pro Královéhradecký a Pardubický kraj končí k 22. červnu. Místo zastával od loňského května. ČOI důvody odvolání nezveřejnila.

„Jmenování a odvolání ředitelů inspektorátů je plně v kompetenci ústředního ředitele. Jedná se o jmenované funkce. Zaměstnanci, kteří vykonávají volené či jmenované funkce, mohou být odvoláni, a to kdykoliv a z jakéhokoli důvodu, nebo bez uvedení důvodu,“ uvedla Jelínková.

Mluvčí ČOI pouze sdělila, že odvolání nesouvisí s případem špatných výpočtů roční procentní sazby nákladů (RPSN) u spotřebitelských úvěrů.

Essox, GE Money Auto i Home Credit

ČOI kvůli tomu už v dubnu udělila dvoumilionovou pokutu firmě Essox, společnému podniku Komerční banky a mateřské Société Générale. Sazbu prý Essox uváděl o polovinu nižší, než podle inspekce měla být. Podle iDnes.cz pokutu udělil právě inspektorát, který řídil Pěkný.

Jen u Essoxu by se kauza dotkla 20 000 klientů. Problém se ale podle inspekce týká i dalších firem, jako například GE Money Auto či Home Credit.

Pěkný dříve také tři roky vedl celou ČOI. V roce 2007 jej ale odvolal tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

„Důvodem odvolání je nedostatečná koordinace činnosti obchodní inspekce a nízká efektivita práce jejího pražského ústředí. Kontroly jsou vykonávány nahodile a bez jasně stanovených priorit,“ oznámilo tehdy ministerstvo. Pěkný s důvody odvolání nesouhlasil a tvrdil, že svou práci vykonával dobře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.