Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Odejde Tesco z Česka? Pro konkurenty je moc velkým soustem

Investice 02.03.2015 | 14:08 0 Komentářů

Slovenský tisk spekuluje o stažení britského řetězce ze střední Evropy. Doufám, že je to jen kachna, říká šéf odborů v Česku.

Odejde Tesco z Česka? Pro konkurenty je moc velkým soustem

Praha – České odbory řetězce Tesco jsou už zase na nohou. Slovenský deník Sme totiž spekuluje o tom, že Tesco, které má problémy hlavně doma ve Velké Británii, opustí Slovensko a celou střední Evropu – tedy i Česko.

“Od rána jsme napjatí a nevíme nic. Doufám, že je to jen kachna. Žádné indicie jsme nedostali,” říká Ivan Předinský, předseda odborů Tesco Stores ČR.

Vedení obchodního řetězce zatím informace nekomentovalo. Podle zdrojů z trhu je ale jeho kompletní stažení z Česka, kam přišel v roce 1996, spíše nereálné. “Nedokážu si představit, kdo by v Česku takovou velkou síť spolkl. Kdyby to měl být jiný řetězec, ani by to neschválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže,“ vysvětluje Předinský.

Jen zahraniční investor

Podle něj by Tesco mohl koupit jen zahraniční investor. V zahraničních médiích se často mluví třeba o americkém řetězci Wal-Mart, který je největší na světě.

„Nevěřím, že by Tesco z Česka, Slovenska, Polska či Maďarska odešlo. Kdo by síť koupil?“ upozornil už dříve Miloš Ryba, analytik londýnské organizace Planet Retail, na svém twitterovém profilu.

Tesco by pro jakéhokoli konkurenta bylo obrovským a těžko zaplatitelným soustem. Jen v Česku má 229 obchodů, sedm obchodních center i několik čerpacích stanic. Tesco se navíc loni údajně v tuzemsku vrátilo k zisku. Ještě v roce 2012 ale vykázalo obří ztrátu ve výši jedné miliardy korun.

„Jestli se bude Tesco v Česku něčeho zbavovat, půjde o jednotlivé obchody. Má tu nainvestováno spoustu peněz a až na některé nefunkční obchody se jim vede,” říká zdroj z maloobchodního trhu blízký Tesku.

Podle odborářů se podobná rozhodnutí k nim na pražskou centrálu dostávají z ústředí Tesco v Londýně velmi náhle. Když letos v lednu vedení Tesco oznámilo, že zavře hypermarket v Ústí nad Labem a supermarket v centru Prahy, bylo to prý pro odbory velkým překvapením.

Tesco je nyní v globálním úsporném módu. Nedaří se mu doma ve Velké Británii, navíc jej zasáhl skandál s nadhodnocováním zisků. Teď proto musí šetřit: rozhodlo se v Británii zavřít 43 ztrátových obchodů a propustit až tisíce lidí. Prodalo také některé divize.

Ve hře jsou všechny možnosti

Slovenský deník Sme dnes napsal, že Tesco může prodávat v jednom balíku české, slovenské, maďarské a možná i polské aktivity. Druhou možností je prodej celých sítí v jednotlivých státech. Třetí variantou je pak prodej pouze některých jednotlivých provozoven.

Podle nejmenovaného britského investora, který je seznámen s ozdravným plánem Teska, sice Britové sondují, zda by se našel případný kupec na jejich středoevropské aktivity, zatím ale neučinili žádné rozhodnutí. Vedení řetězce by své další plány mohlo oznámit v následujících týdnech, kdy bude zveřejňovat výsledky za uplynulý finanční rok, který skončil v minulém týdnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.