Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Odbory se s Lufthansou nedohodly, hrozí další stávky

Investice 29.11.2014 | 17:19 0 Komentářů

Zaměstnanci protestují proti pozdějšímu odchodu pilotů do důchodu. Odborové sdružení oznámilo, že další stávky mohou přijít kdykoliv. O Vánocích to ale nebude.

Odbory se s Lufthansou nedohodly, hrozí další stávky

Berlín – Jednání odborů s německými aeroliniemi Deutsche Lufthansa kvůli důchodovému programu pro piloty zkrachovala a další stávky prý nyní mohou přijít kdykoli. O Vánocích to ale nebude. Oznámilo to podle agentury Reuters odborové sdružení pilotů Vereinigung Cockpit (VC).

„Od tohoto okamžiku je možné opět kdykoli očekávat stávkovou akci ve společnosti Lufthansa, v Lufthansa Cargo a v Germanwings,“ sdělily odbory. Lufthansa je mateřskou společností nízkonákladových Germanwings.

Odbory pilotů se dlouhodobě přou s vedením největších německých aerolinií o důchodový program, který vznikl před desítkami let, kdy piloti odcházeli do penze v pětapadesáti letech. Lufthansa chce nyní posunout možný věk pro odchod do penze na devětapadesát let, což zdůvodňuje tím, že si ve vysoce konkurenčním prostředí nemůže dovolit udržet program v současné podobě.

Vedení Lufthansy podle sdělení odborového svazu nepřistoupilo na navrhovaný kompromis a nevzdává se svých nejzazších požadavků.

Lufthansa podle Reuters uvedla, že v nejnovějším kole rozhovorů učinila několik ústupků, včetně souhlasu s pětiprocentním zvýšením mezd. Nepřistoupí ale na odchod do penze v pětapadesáti letech, a to ani u stávajících pilotů, ani u jejich nově přijatých kolegů.

Kvůli sporu se letos konalo už několik stávek. Osm takových akcí zaměstnanců Lufthansy snížilo provozní zisk firmy o 160 milionů eur. Aerolinky v důsledku toho letos již dvakrát snížily odhad provozního zisku pro rok 2015.

Na problémy mohli letos v Německu narazit i cestující v železniční dopravě. Odborový svaz EVG, který zastupuje většinu zaměstnanců největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn (DB), přitom nedávno podle médií pohrozil dalším zastavením práce, pokud firma nesplní jeho požadavky na zvýšení mezd o šest procent.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.