Neděle 20. září. Svátek má Oleg.

Odboráři odmítají jednat s vládou o reformách

Zástupci odborových svazů dnes odmítli jednat s vládou o připravovaných reformách a opustili jednání. „Projednávání těchto reforem je od samého počátku provázeno neochotou vlády náležitě diskutovat o našich návrzích a zejména nezájmem zvažovat velká rizika a dopady, které vládní reformy občanům způsobí,“ říká stanovisko ČMKOS. Ministři za TOP 09 považují odchod odborářů z jednání za zbabělý.

„Otázkou je, nakolik jsou důvěryhodným partnerem pro diskuzi právě odbory, když místo jednání o nejzásadnějších reformách, které nás v nejbližších měsících čekají, svolají tiskový brífink a odchází z tripartity. Tento úkrok stranou považuji za jasnou deklaraci toho, že místo diskuze, byť po ní deklarativně volají, preferují protestní akce," komentuje odchod odborářů z jednání tripartity Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí.

„ČMKOS s plnou odpovědností prohlašuje, že vláda v naprostém rozporu se svým prohlášením navrhovanými reformami ještě více prohloubí zadlužení České republiky. Neprojevila minimální schopnost bojovat s korupcí, zabránit rozkrádání peněz z veřejných financí. Reformy si plete se škrtáním a zdražováním,“ uvádí naopak prohlášení ČMKOS.

" Lživá a pomlouvačná kampaň odborů nedůstojná sociálního dialogu je zrcadlem toho, co jsme dnes viděli při zasedání RHSD. Věřím, že dnešní odborářský happening otevřel oči těm, kteří váhali, nakolik odbory věcně zastupují zájmy zaměstnanců a nakolik je jejich cílem destrukce jakéhokoli smysluplného postupu,“ uvedl Jaromír Drábek.

Podle odborů je vina za selhání jednání na straně vlády: „Dnes se nezájem vlády dosáhnout širšího konsensu plně projevil.“ Odboráři navíc svolávají demonstraci na 21. května v Praze.

Zdroj: Tiskové prohlášení
ČMKOS MPSV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.