Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

Od roku 2021 by mohli zaměstnanci dostávat stravenkový paušál. Daňové zvýhodnění se nezmění

Provozovatelé restaurací doposud musí platit stravenkovým firmám pět až sedm procent provize, která jde z jejich ziskové přirážky. Navíc ročně propadají stravenky za 150 milionů korun. Ministerstvo financí plánuje zavedení stravenkového paušálu od roku 2021. Novinářům to oznámila ministryně Alena Schillerová. 

Podle ministryně by mělo zavedení stravenkového paušálu vést ke zjednodušení administrativy, přičemž stát nebude kontrolovat, co s ním kdo dělá. „Podstata záměru je, že nic neměníme na daňovém zvýhodnění. Dále se z něj nebude platit zdravotní a sociální pojištění,“ řekla Schillerová. Stejně tak se nemění maximální výše příspěvku zaměstnavatele uplatnitelná jako sleva na dani. Jedná se o 55 procent z ceny stravenky.

Stravenkové firmy uvádějí, že stravenky se jim vrací ze 60 procent z restaurací a ze 40 procent z obchodů. Trh se stravenkami podle analytika Natland Petra Bartoně v případě přijetí návrhu postupně vymizí. Podle průzkumu Hospodářské komory souhlasí se zavedením stravenkového paušálu sedmdesát procent dotázaných firem. Novela zákona o daních z příjmů, dle které by měl zaměstnanec dostávat peníze napřímo, by měla být předložena do připomínkového řízení v rámci daňového balíčku pro rok 2021.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.