Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Od pádu komunismu nerostla nezaměstnanost tak rychle

Investice 10.08.2009 | 14:18 0 Komentářů

V Česku bude deset procent lidí bez práce, míní experti

Brno – Tak strmý růst nezaměstnanosti Česko zaznamenalo naposledy na počátku devadesátých let po pádu komunismu a startu ekonomických reforem.
A nic nenasvědčuje tomu, že se rychlé zvyšování počtu lidí bez práce brzy zastaví, spíše naopak. Experti z úřadů práce, analytici i průmyslníci jsou přesvědčeni, že se nezaměstnanost v zemi už koncem roku dostane na deset procent. Tolik lidí bez práce Česko ještě nemělo.
Letošní situace na trhu práce je tak kvůli ekonomické krizi velkým skokem zpět. Od roku 2004 totiž nezaměstnanost téměř pravidelně klesala, letos ale roste už od začátku roku.
Rychleji, než se čekalo
„Jen za poslední rok se míra nezaměstnanosti zvýšila o 3,1 procentního bodu. A to současná rekordní čísla propouštění nezahrnují zahraniční pracovníky, kteří odcházeli už v první vlně,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. „Pokračující ekonomická recese i nadále nepříznivě ovlivňuje situaci na trhu práce. Nárůst nezaměstnanosti byl strmější, než se očekávalo. Jedná se o nejvyšší červencový nárůst nezaměstnanosti od vzniku krajského uspořádání,“ řekl podle ČTK analytik olomouckého úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.