Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Ocenění realitních společností je nízké

Podle analytiků Erste Group jsou diskonty vůči aktuální čisté hodnotě aktiv u realitních společností v našem regionu na historicky vysoké úrovni.

Po prudkých poklesech akcií realitních společností v regionu střední a východní Evropy za posledních dvanáct měsíců je jejich ocenění v porovnání s minulostí i západoevropskými developery velmi atraktivní.

Situace je způsobena především přísnějšími podmínkami pro poskytování dluhového financování a růstem úrokových sazeb. Sazby EURIBOR jsou zhruba o 70 bazických bodů meziročně vyšší, vzrostly také průměrné marže u úvěrů v sektoru realit ve střední a východní Evropě o 50-100 bazických bodů a v zemích jihovýchodní Evropy o až 200 bazických bodů.

Jelikož vyžadovaná návratnost vlastního kapitálu vzrostla také o přibližně 200 bazických bodů (při pohledu na vývoj výnosů u dluhopisů v sektoru nemovitostí), není překvapením, že se i vyžadované výnosy z nájemného odlepily ode dna, kterého dosáhly ve třetím čtvrtletí 2007 a stále ještě mají dostatek prostoru pro výrazný nárůst“, řekl Günther Artner, vedoucí analytik akciových trhů střední a východní Evropy.

Vzhledem nutnosti podpořit ekonomický růst ze strany ECB a tím i očekávanému snížení úroků však může dojít k postupnému zotavení sektoru.

Více čtěte v tiskové zprávě Erste Group

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.