CZK/€ 24.340 +0,02%

CZK/$ 23.434 -0,18%

CZK/£ 28.149 -0,26%

CZK/CHF 24.685 +0,02%

03. 12. 2008

0 komentářů

Obyvatelé České republiky si nutnost důchodové reformy uvědomují

 


 

Z výsledků mezinárodního průzkumu AXA Retirement Scope 2008 kromě jiného vyplývá, že 21 % pracujících a 16 % důchodců považuje současný stav důchodového systému za kritický. Proto reformu penzijního sytému očekává v České republice v příštích deseti letech 62 % ekonomicky aktivních a 55 % penzistů.

Nepříliš pozitivní vnímání fungování důchodového systému není specifikem pouze české populace. „79 % pracujících a 70 % důchodců si myslí, že český penzijní systém má problémy. Evropský průměr v obou skupinách je však o téměř 10 % vyšší, takže Češi jsou vlastně ještě celkem optimističtí,“ uvedl Marek Zeman, ředitel PR a komunikace skupiny AXA pro ČR a SR.

Další zajímavé názorové výsledky vyplynuly z otázky, zda by Evropská unie měla mít společný důchodový systém. S touto variantou souhlasilo 21 % pracujících a 19 % Čechů v důchodovém věku; 17 %, resp. 26 % bylo proti, například v Portugalsku se pro zavedení jednotného evropského systému vyslovilo téměř 90 %, v Polsku necelých 80 % a na Slovensku pak přibližně 70 % dotázaných.

O nutnosti penzijní reformy se u nás hovoří již od devadesátých let, přičemž na významnější zásahy do systému stále obyvatelé České repuliky čekají. „Je možné reformu provést do roka a do dne, tedy pokud by byla politická vůle a odhodlání to udělat, uvedl na semináři Pojišťovnictví ČR&SR Vladimír Bezděk, generální ředitel pojišťovny Aegon. Nicméně stávající situaci komentoval slovy: „Zatím to však vypadá, že jsme jen adepty na to stát se mistry světa v diskusi o důchodové reformě.“  

Zdroj:
Tisková zpráva finanční skupiny AXA, www.opojisteni.cz

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *