Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Obyvatelé České republiky si nutnost důchodové reformy uvědomují

Penze Luboš Svačina 03.12.2008 | 14:28 0 Komentářů

Z výsledků mezinárodního průzkumu finanční skupiny AXA vyplývá, pouze 11 % české populace je přesvědčeno, že současný důchodový systém nemá vůbec žádné problémy.

Z výsledků mezinárodního průzkumu AXA Retirement Scope 2008 kromě jiného vyplývá, že 21 % pracujících a 16 % důchodců považuje současný stav důchodového systému za kritický. Proto reformu penzijního sytému očekává v České republice v příštích deseti letech 62 % ekonomicky aktivních a 55 % penzistů.

Nepříliš pozitivní vnímání fungování důchodového systému není specifikem pouze české populace. „79 % pracujících a 70 % důchodců si myslí, že český penzijní systém má problémy. Evropský průměr v obou skupinách je však o téměř 10 % vyšší, takže Češi jsou vlastně ještě celkem optimističtí,“ uvedl Marek Zeman, ředitel PR a komunikace skupiny AXA pro ČR a SR.

Další zajímavé názorové výsledky vyplynuly z otázky, zda by Evropská unie měla mít společný důchodový systém. S touto variantou souhlasilo 21 % pracujících a 19 % Čechů v důchodovém věku; 17 %, resp. 26 % bylo proti, například v Portugalsku se pro zavedení jednotného evropského systému vyslovilo téměř 90 %, v Polsku necelých 80 % a na Slovensku pak přibližně 70 % dotázaných.

O nutnosti penzijní reformy se u nás hovoří již od devadesátých let, přičemž na významnější zásahy do systému stále obyvatelé České repuliky čekají. „Je možné reformu provést do roka a do dne, tedy pokud by byla politická vůle a odhodlání to udělat, uvedl na semináři Pojišťovnictví ČR&SR Vladimír Bezděk, generální ředitel pojišťovny Aegon. Nicméně stávající situaci komentoval slovy: „Zatím to však vypadá, že jsme jen adepty na to stát se mistry světa v diskusi o důchodové reformě.“  

Zdroj:
Tisková zpráva finanční skupiny AXA, www.opojisteni.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.