Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Obchodování v uplynulém týdnu: US ekonomika a výsledková sezóna

Obchodování v uplynulém týdnu ovlivňovaly zejména údaje z americké ekonomiky a výsledky firem, u nás doma pak byly zprávou týdne výsledky VIG (komentář Atlantik FT).

V uplynulém týdnu byla vysoká volatilita, trhy vyčkávaly na údaje z americké ekonomiky. V pátek bylo oznámeno předběžné HDP USA za 4Q08. Pokles o 3,8 % byl lepší výsledek, než se očekávalo (-5,5 %), což na trhy zapůsobilo pozitivně. Kromě makroekonomických ukazatelů investoři bedlivě sledují rovněž výsledky hospodaření firem, které zatím v USA vyznívají relativně dobře (pozitivní překvapení), ale meziroční pokles zisků za 4Q08 je zatím v průměru více než 50%. Index PX v pátek uzavřel obchodování na úrovni 774 bodů (+3,1 % t/t).

Asi nejdůležitější zprávou o firmách obchodovaných na pražské burze bylo zveřejnění předběžných výsledků pojišťovny VIG. Ty překonaly očekávání převážně na úrovni zisku před zdaněním, který dosáhl 540 mil. EUR (odhady 518-520 mil. EUR).

VIG se proto stal nejvíce posilujícím titulem týdne (+19,6 % na 680 Kč). Naopak nejvíce ztrátovým titulem byla CME (-17,0 %, 232 Kč,). Společnosti nepomohlo, že investoři vnímají zhoršující se hospodářské podmínky zemí, kde společnost podniká, a to především na Ukrajině.

Příští týden bude opět ve znamení výsledkové sezóny. Z makroekonomického pohledu nás v USA čekají předstihové indikátory ISM (průmyslu a služeb) a nejdůležitější číslo týdne, páteční nezaměstnanost za leden (očekává se nárůst z 7,2 % na 7,5 %). Celkově se očekávají spíše slabší výsledky.

Z Eurozóny budou zřejmě nejdůležitější údaje o maloobchodních tržbách za prosinec (oček. -1,4 % r/r). Z České republiky bude nejvýznamnější čtvrteční rozhodování o úrokových sazbách. Odhad trhu je snížení o 50 b.b. na 1,75 % (náš odhad je snížení o 25 b.b. na 2,00 %). Snižování sazeb by nemělo mít významnější vliv na kurz koruny.

Páteční data o americkém HDP mohou přinést na trh lehké oživení. Údaje o nezaměstnanosti za leden (pátek) se však čekají negativní, a také kvůli probíhající výsledkové sezóně očekáváme nadále vysokou volatilitu obchodování.

Milan Vaníček, Atlantik FT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.