Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Obchodníkům vzrostly tržby nejvíce za šest let

Investice 03.04.2015 | 09:49 0 Komentářů

Nejvýrazněji rostou tržby podnikům prodávajícím zboží prostřednictvím internetu či zásilkové služby – meziročně o 25,2 procenta.

Obchodníkům vzrostly tržby nejvíce za šest let

Praha – Maloobchodní tržby v Česku se v únoru zvýšily meziročně o 6,3 procenta. Jde o nejrychlejší tempo růstu od října 2008, uvedl dnes Český statistický úřad. Údaj očištěný o vliv počtu pracovních dní je tentokrát stejný jako bez očištění.

Nejvíce rostly tržby podnikům prodávajícím zboží prostřednictvím internetu či zásilkové služby (meziročně o 25,2 procenta) a specializovaným prodejnám s počítačovým a komunikačním zařízením (o 21,7 procenta). Tržby za prodej pohonných hmot stouply meziročně o 10,3 procenta, nepotravinářského zboží o 7,9 procenta, potravin o 3,2 procenta.

Naopak nižší zájem spotřebitelé projevili o nákupy ve specializovaných prodejnách oděvů a obuvi (o 1,6 procenta).

Oproti předchozímu měsíci klesly tržby – po očištění o sezónní vlivy – o 0,1 procenta.

Dynamiku vývoje tržeb letos ovlivňuje změna metodiky ČSÚ, který od ledna do hlavního ukazatele nezahrnuje údaje za prodej aut. Ty celková čísla většinou zvyšovaly.

Dobře naladění spotřebitelé

„Ukazuje se, že maloobchod má našlápnuto a spotřebitelé jsou ochotní utrácet výrazně více než před rokem. Tyto výsledky jsou ruku v ruce s tím, jak vypadá struktura růstu ekonomiky – ta se nyní opírá právě o spotřebu domácností,“ říká analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Spotřebitelům podle něj hraje do karet nízká inflace, tedy zboží nijak výrazně nezdražuje. „A přidává se k tomu růst mezd. Psychologicky lidé vnímají situaci lépe a jsou ochotnější vydat o něco více ze svých peněženek,“ dodává Kozub.

„Roste hlavně spotřeba položek, které nejsou nezbytné. Lidé si více užívají života. To je vidět i v tom, že sport, kulturu a rekreaci vydáváme o 7,7 procenta více než před rokem. Zkrátka – ve společnosti je lepší nálada,“ zdůrazňuje ekonom Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance. Pro ČNB to podle něj znamená, že nemusí tolik strašit s intervencemi. Kurz nad 27 korun za euro ale bude držet ještě nejméně rok.

„Spotřebitelská důvěra v blízkosti osmiletého maxima, kontinuální zlepšování situace na pracovním trhu včetně růstu reálných mezd, to vše jsou faktory, které by měly podporovat růst maloobchodu i v nadcházejících měsících,“ očekává Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

„Měnící se chování spotřebitelů nezůstane bez odezvy na růst ekonomiky. Po dnešku je reálnější, že letošní růst HDP může překročit 2,5 procenta,“ říká analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.