Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Obchodní bilance letos poprvé v mínusu

Investice 06.09.2016 | 09:46 0 Komentářů

Dovolené nejenom „drtily“ výsledky průmyslu, ale nakonec se projevily i ve vývoji zahraničního obchodu. Deficit obchodní bilance jsme tu ještě letos skutečně neměli. Je sice spíše symbolický (1,5 mld. korun) a navíc jde na vrub výraznému propadu exportu, a tak i zde můžeme použít stejné argumenty jako v případě průmyslové výroby. 

Celozávodní dovolené v automobilkách snížily vývoz osobních automobilů meziročně o třicet procent, což v korunovém vyjádření znamená, že se vyvezly automobily v hodnotě meziročně nižší o více než 21 mld. korun. Současně s nižším vývozem přišel na řadu i slabší dovoz, který se používá pro výrobu v průmyslu, a tak i importy do ČR výrazně propadly. Navíc stránku dovozu stále ovlivňují i levnější suroviny, které snižují hodnotu dovozů a v konečném důsledku tak šetří peníze firem i českých domácností.

Předpokládáme, že se situace i v zahraničním obchodě v dalších měsících rychle vrátí do dřívějších kolejí. Zvlášť když poptávka po nových autech je na tuzemském a zejména pak na evropském trhu velmi slušná, a už v podstatě v EU atakuje maxima dosažená v roce 2008. K obnovení růstu exportu podle našeho názoru došlo už v srpnu, kdy výrazně v plusu skončil i celý zahraniční obchod.

I nadále předpokládáme, že přebytek obchodu za celý rok vzroste z loňských 140 mld. korun na necelých 200 mld. Samozřejmě s růstem domácí spotřeby je třeba počítat i s tlakem na dovoz spotřebního zboží, nicméně ten by neměl výsledky zahraničního obchodu nijak výrazněji válcovat. Zvláště, když export se po letní přestávce nejspíše opět rozjede. Hlavně s podzimními novinkami tuzemských automobilek.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.