Čtvrtek 20. února. Svátek má Oldřich.

Obama navrhl zvýšení daní pro bohaté

Americký prezident Barack Obama oznámil, že schodek USA dosahuje 1,3 bilionů dolarů. Obama kvůli tomu vyzval k vyššímu zdanění bohatých a k omezení neefektivních výdajů na zdravotní programy pro seniory a pro chudé.

Prezident USA chce během deseti let dosáhnout masivních rozpočtových úspor a také financovat boj s vysokou nezaměstnaností.

Obama během příštích deseti let navrhuje rozpočtové úspory ve výši tří bilionů dolarů. Jejich součástí je 1,5 bilionu dolarů získaných reformou daní, jeden bilion stažením vojsk z Iráku a Afghánistánu a také 580 miliard omezením mandatorních výdajů.

Za rozpočtový deficit USA může také zdravotní zabezpečení pro chudé a seniory Medicaid a Medicare. "Musíme snižovat neefektivní výdaje programů Medicaid a Medicare," uvedll prezident. "Každý musí zaplatit svůj díl, vláda se musí chovat stejně, jako každá americká rodina – šetřit," dodal.

Obama je zastáncem reformy veškerého daňového systému tak, aby byl jednodušší a spravedlivější. "Nemůžeme připustit, aby bohatší měli nižší daňové sazby, jsem připraven pracovat na reformě celého daňového zákonodárství," řekl.

Prezident také kritizoval praxi, která umožňuje lidem a podnikům s vysokými příjmy snižovat daňové odvody díky nejrůznějším výjimkám, úlevám či odpočtům.

Zdroj: ČTK

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.