Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

O svátcích zavřeno. Koalice podpoří omezení prodejní doby

Investice 20.01.2015 | 13:29 0 Komentářů

Poslanci vládní koalice by měli podpořit senátní návrh zakazující prodej během sedmi svátečních dnů. Omezení se týká prodejen s plochou nad 200 metrů.

O svátcích zavřeno. Koalice podpoří omezení prodejní doby

Praha – Vládní koalice podpoří senátní návrh novely o omezení pracovní doby některých prodejen o vybraných svátcích. „Shodli jsme se na koaliční radě, že by tento návrh měl mít podporu koalice,“ řekl předseda sněmovního klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Proti normě dosud vystupovalo hlavně hnutí ANO.

K senátnímu návrhu, který chce prosadit povinné omezení prodejní doby v prodejnách s plochou větší než 200 metrů čtverečních, se vláda loni v létě postavila neutrálně. Návrh tedy přímo nepodpořila, ale ani jej nezamítla. Definitivně tak rozhodnou poslanci. Návrh má i podporu opoziční KSČM, zatímco ODS a TOP 09 jsou proti.

Návrh skupiny senátorů z ČSSD zakazuje prodej během sedmi státních či jiných svátků – 1. ledna, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody směly mít otevřeno pouze do poledne.

I pro zastavárny a sběrny

Zákaz by se netýkal obchodů s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních, čerpacích stanic, lékáren, obchodů na letištích, železničních stanicích a nádražích či prodejen ve zdravotnických zařízeních. Nehledě na velikost plochy by se však naopak týkal zastaváren, prodejen použitého zboží a sběren či výkupen odpadů.

Za porušení zákazu by obchodníkům hrozila pokuta až jeden milion korun, při opakovaném porušení až pět milionů.

Proč chybějí další svátky?

Kritici senátorského návrhu se mimo jiné pozastavují nad výběrem svátků. Autoři předlohy totiž nijak nevysvětlují, proč by zákaz neplatil pro všechny, tedy i pro 1. květen, 5. a 6. červenec nebo 17. listopad.

Vláda už v létě upozornila, že senátorský návrh neřeší ani skutečné dopady na zaměstnance. Předpokládá pouze pozitivní dopad, nepřihlíží ale k případnému snížení jejich mzdy nebo dílčím dopadům na zaměstnanost.

Zastánci tohoto omezení argumentují především tím, že rodina má trávit svátky jinak než rozsáhlým nakupováním, stejně jako práce o víkendu má být spíše výjimečná. Podobné omezení je běžné v sousedním Rakousku i Německu. Odpůrci návrhu zdůrazňují, že každý spotřebitel i zaměstnanec by se měl rozhodovat svobodně a trh se má přizpůsobit jejich zájmu.

Poslanci začali projednávat návrh zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě už v prosinci, první čtení ale tehdy přerušili a měli by se k němu vrátit na lednové schůzi, která začíná právě dnes. Pokud omezení projde, mělo by začít platit zhruba čtvrt roku po zveřejnění zákona.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.