Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

O provize pro pojišťováky se vede opět ve Sněmovně boj

Další kolo tématu, které loni téměř rozložilo koalici se vrací na pole Sněmovny. Zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích má dojít nové podoby a počítá s koncem přetáčení smluv.

Nový návrh ministerstva financí počítá s tím, že zprostředkovatel bude ručit za svou provizi po dobu pěti let. Velkým rizikem je pokud klient smlouvu vypoví dříve. Pak musí zprostředkovatel poměrnou část své provize vrátit zpět.

Nedovedu si představit, který podnikatel v jiném oboru by byl ochoten za takových podmínek podnikat a mít každý měsíc jistou jen jednu šedesátinu odměny za práci, kterou celou odvedl na začátku,“ říká Petr Šafránek z Asociace finančních zprostředkovatelů.

Tímto krokem chce vláda omezit rušení smluv v relativně krátkém čase a také uzavírání smluv nových. Krátká působnost smluv je tak pro klienty méně výhodná a naopak pro zprostředkovatele to znamená další finanční odměnu. „Přepojišťování však s novelou nezmizí, protože obvykle to dělá jiný zprostředkovatel než ten, který uzavřel první pojistku,“ upozorňuje šéf Partners Petr Borkovec.

Novela zákona počítá také s tím, že klient by mohl část svých peněz ze smluv ukončených už po dvou letech. Nyní z toho mají provizi jen zprostředkovatelé. Přitom proti „přetáčení“ smluv se dá bojovat i jinak. „Registry umožní odhalit konkrétní nekalé praktiky, přepojišťování by dokázaly zachytit i napříč pojišťovnami,“ říká Šafránek.

Zdroj: MF DNES

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.