Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

O diskriminaci polských potravin nevím, ujišťuje Jurečka

Investice 08.12.2014 | 17:20 0 Komentářů

„Neslyšel jsem nikdy o Čechovi, který by zemřel na otravu polským jídlem. Avšak několik Poláků zemřelo po vypití českého alkoholu,“ řekl polský ministr zemědělství.

O diskriminaci polských potravin nevím, ujišťuje Jurečka

Praha – Polské zemědělce rozčílilo nařízení českých úřadů bedlivěji kontrolovat polské potraviny. Chtějí si proto stěžovat v Bruselu u Evropské komise. České úřady tvrdí, že se kontroly netýkají pouze polských potravin a že všem měří stejným metrem.

Podle dokumentu, který ČTK získala od polských novinářů, byla ale kontrola produktů především z Polska nařízena 19. srpna letošního roku. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky se jednalo pouze o krátkodobou akci v reakci na ruské embargo na dovoz potravin z EU. Z dlouhodobého hlediska nekontrolují české dozorové orgány polské dovozce více než jiné.

„Neslyšel jsem nikdy o Čechovi, jenž by zemřel na otravu polským jídlem. Ale několik Poláků zemřelo po vypití českého alkoholu, který se prodával nejen v Česku, ale i v Polsku,“ řekl dnes polské tiskové agentuře IAR polský ministr zemědělství Marek Sawicki. Poukázal tak na metanolovou aféru, která si nejen v Česku vyžádala přes pět desítek životů.

Zvláštní pokyn potravinářské inspekce

Polská média dnes informovala, že Odbor kontroly, laboratoří a certifikace české Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) vydal zvláštní pokyn, podle kterého mají být právě polské potraviny důkladně kontrolovány. Polská média zdůrazňují, že o potravinách z jiných zemí se dokument nezmiňuje; důkladnou kontrolou podle něj mají projít ovoce a zelenina, zvláštní pozornost se má věnovat jablkům, masu, uzeninám, mléku, všem druhům sýrů, rybám a výrobkům z ryb.

Podle dokumentu, který ČTK získala od polských novinářů, jde o interní sdělení z letošního 19. srpna. Ředitel Odboru kontroly, laboratoří a certifikace SZPI Jindřich Pokora v něm informuje, že kvůli ruskému zákazu dovozu potravin z EU lze očekávat zvýšený dovoz potravin do ČR, které byly původně určeny pro Ruskou federaci.

„Poněvadž významným exportérem potravin do Ruska je Polsko, bude kontrola cílena především na produkty původem z Polska,“ píše se v dokumentu.

„Já jsem připraven dokladovat, že za několik posledních měsíců jsme neudělali vyloženě cílenou akci se zaměřením jenom na polské potraviny dovážené do České republiky,“ uvedl po dnešním jednání české vlády ministr zemědělství Marian Jurečka.

Vytrženo z kontextu

Srpnový dokument SZPI byl podle ministra vytržen z kontextu. V době vyhlášení ruského embarga na dovozy z EU se přestalo mimo jiné polské zboží vyvážet do Ruska a hrozilo riziko, že některé polské potraviny původně určené pro ruský trh skončí na českém trhu, řekl Jurečka a zdůraznil, že předpisy pro dovoz potravin do Ruska a do EU jsou rozdílné. „V dlouhodobém kontextu nedošlo k tomu, že bychom se zaměřovali jen na dovozce z Polské repuliky,“ poznamenal ministr.

Například letos v říjnu podle něj dozorové orgány obdržely hlášení o dovozech 32.000 zásilek potravin z Polska a provedli 73 kontrol. Z Německa bylo hlášeno okolo 11.000 zásilek, kontrol bylo provedeno 66, tedy vzhledem k množství dovezeného zboží výrazně více. Jurečka chce v úterý Sawickému volat. „Abychom zbytečně tuto přestřelku dál neventilovali, aby se trošičku zchladily hlavy a jednalo racionálně,“ popsal důvody plánovaného telefonátu. Opětovné otevření tématu může podle Jurečky paradoxně poškodit polské dovozce, protože znovu otevře téma technické soli v potravinách.

Polský ministr Sawicki hovoří o šikanování polských výrobců, což podle něj souvisí s nižší produktivitou nezreformovaného českého zemědělství; Češi se už dlouho pokoušejí i neférovými způsoby potírat polské potraviny, tvrdí ministr. O nejnovějším zjištění hodlá osobně informovat Evropskou komisi, zřejmě 14. či 15. prosince. Sawicki podle polského rozhlasu také vybídl polské výrobce, aby v Česku hájili svá práva a dobré jméno polských potravin i u soudů.

Polsko je po Německu druhým největším vývozcem potravin do Česka, které je pro Polsko čtvrtým největším obchodním partnerem. Podle polských statistik vzájemný obchod loni činil 15,3 miliardy eur, z čehož na polský vývoz připadalo 9,6 miliardy eur; skoro 13 procent představovaly potraviny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.