Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

O Bostonu, Bin Ladinovi a dolaru

Investice 22.04.2013 | 10:45 0 Komentářů

Kdo viděl či alespoň z části sledoval hon Ameriky na druhého z unikajících atentátníků na bostonský maraton, musel s uspokojením a zároveň s mrazením v zádech sledovat, kterak obyvatelé Bostonu v ulicích oslavují své policejní jednotky, které útočníka dopadly. (Komentář ČSOB)

Zadržením obou útočníků jen šest dní poté, co svůj hrůzný či spáchali, Spojené státy zbytku světa opět připomněly, že na světě stále existuje supervelmoc, která dokáže zmobilizovat obranné prostředky, že spravedlnosti nakonec bude učiněno za dost. Samozřejmě, že Spojené státy udržování vojenského arzenálu, který je technicky vyspělý, akceschopný a přitom dostatečně úderný, něco stojí. Například financování války v Afghánistánu a Iráku bylo velmi nákladnou záležitostí, která nejenže vedla k rozpočtovým deficitům, ale měla za následek dlouholeté zanedbávání veřejné infrastruktury.

Proč o tom zde mluvíme? USA mají to privilegium tisknout si podle svého uvážení dolary, které jsou nehledě na vznik eurozóny stále bezkonkurenčně rezervní měnou číslo jedna (dolar má stále 2/3 podíl na FX rezervách centrálních bank). Nutnou (nikoliv však postačující) podmínkou k udržení tohoto výsadního postavení amerického dolaru je jednak ekonomická síla USA a jednak zcela liberalizované nakládání s dolarem doma i v zahraničí, což v ekonomické hantýrce znamená liberalizovaný obchod a kapitálové toky. Úlohou USA, jakožto supervelmoci č. 1, je přitom pečovat o to, aby výše uvedené prostředí vystavěné na výdobytcích západní civilizace, fungovalo pokud možno bez problémů. Od USA se potom očekává, že zasáhne třeba i vojensky proti subjektům, které by tento liberální systém chtěly narušit. Proto bylo třeba chytit Bin Ládina, i když to stálo neskutečné peníze.

A mimochodem není náhoda, že v prakticky stejný okamžik kdy byl v roce 2011 dopaden nejhledanější terorista světa, se dolar úspěšně odrazil od úrovně (EUR/USD 1,50), která dnes představuje jeho tříleté minimum.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.