Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Nový ruský mobil zaujme dvěma displeji. První dojmy

Investice 25.06.2014 | 13:30 0 Komentářů

Unikátní chytrý telefon, který lze z druhé strany využít jako čtečku elektronických knih, vyjde na téměř 14 tisíc korun.

Nový ruský mobil zaujme dvěma displeji. První dojmy

Praha – Ruská firma Yota Devices začala na českém trhu nabízet unikátní chytrý telefon YotaPhone se dvěma displeji. Mobil je vybavený LCD displejem na čelní straně a druhým displejem s elektronickým papírem (EPD) na zadní straně. Vyjde na téměř 14 tisíc korun.

Druhý displej s takzvanou e-ink technologií poskytuje uživateli stálý přístup k informacím, které potřebuje, aniž musí zapnout LCD displej. E-ink displej spotřebovává energii pouze při změně zobrazovaných informací a šetří tak baterii.

Dva v jednom

Výrobce slibuje, že telefon vydrží při čtení elektronické knížky na zadním displeji v provozu 50 hodin. Běžný provoz by měl telefon s běžně velkým akumulátorem bez problémů zvládnout celý den na jedno nabití, i když využívá starší dvoujádrový procesor.

„Na druhý displej si uživatel může uložit například letenku, vstupenku na koncert s čárovým kódem, zkrátka cokoli. Výhodou je, že i když dojde k úplnému vybití baterie, informace na druhém displeji telefonu stále zůstanou,“ říká výkonný ředitel Yota Devices Vlad Martynov.

„Bohužel e-ink obrazovku nelze využít pro čtení knížek z Amazonu. Se soubory ve formátu ePub z českých obchodů s e-knihami by neměl být problém,“ upozorňuje Otakar Schön, redaktor HNTech.

Poměrně velký, mírně nemoderní

„Nejslabším prvkem telefonu je pravděpodobně hlavní LCD displej s malou úhlopříčkou 4,3” a rozlišením 1280 x 720 bodů. Ostatní výbava odpovídá střední třídě, telefon podporuje i LTE sítě,“ shrnuje své první dojmy Schön. Překvapilo jej také použití starší verze operačního systému android 4.2.2.

Telefon je vybavený sklem Gorilla Glass 3, šesti anténami, dvoujádrovým procesorem 1,7 GHz Krait, pamětí 2 GB RAM a fotoaparátem s třinácti megapixely. LTE telefon v černé i bílé barvě je v Česku dostupný v distribuční síti Alza.cz, Electro World a Mobil Pohotovost.

„Telefon je poměrně velký, zvláště s ohledem na menší úhlopříčku displeje – rozměry 133 x 67 x 10 mm – působí mírně nemoderně. Hmotnost je také spíše nadprůměrná, i když se 146 gramy není YotaPhone nijak zvlášť těžký,“ dodává Schön.

Yota Devices je soukromá společnost, která se zaměřuje na vývoj a výrobu zařízení pro mobilní sítě LTE, například smartphonů, modemů a routerů. YotaPhone vstoupil na trh v Rusku a na vybrané trhy v Evropě v roce 2013. Centrála společnosti je umístěna v Moskvě, pobočky sídlí ve Finsku a Singapuru.

Více o první zkušenosti s telefonem čtěte na webu HNTech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.