Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Nový ropný král v Česku. Předběhl Komárka a míří ještě výš

Investice 20.10.2014 | 12:10 0 Komentářů

Petr Lamich rozjíždí ropný byznys ve velkém. Obrat jeho skupiny Lama Energy Group už překonal společnost MND miliardáře Karla Komárka.

Nový ropný král v Česku. Předběhl Komárka a míří ještě výš

Praha – Do extraligy českého byznysu míří další podnikatelská skupina – Lama Energy Group vedená Petrem Lamichem. Zatímco předloni dosáhly její tržby 4,7 miliardy korun, loni už 15,4 miliardy a letos mají překonat 35 miliard korun.

Hlavní těžiště aktivit skupiny Lama se dnes nachází mimo české území. Tahounem růstu je totiž obchodování s ropou a její přeprava v kanadském vnitrozemí. Ambice skupiny však míří ještě výše. Lamichova firma je součástí konsorcia, které chystá investici až jedné miliardy dolarů do těžby ropy z písků.

Navzdory omezeným zásobám ropy na našem území se tak Česko stává líhní naftových magnátů. Prvenství historicky držel miliardář Karel Komárek, vlastník skupiny MND známé dříve jako Moravské naftové doly. Ta sice těží více ropy a zemního plynu a vytváří vyšší zisky než konkurenční Lama Energy Group, ale s loňskou výší tržeb 12,5 miliardy korun již za ní zaostává.

Další akvizice po Teplárně Otrokovice?

Skupina Lama na českém trhu nabízí dodávky elektřiny a zemního plynu koncovým spotřebitelům, koncem loňského roku přidala nabídku služeb virtuálního operátora Lama Mobile. Prostřednictvím dceřiné firmy těží zemní plyn a v malém rozsahu i ropu v okolí jihomoravské Břeclavi.

Lamichova skupina navíc loni od koncernu E.ON koupila Teplárnu Otrokovice a další podobné akvizice právě teď zvažuje. „Několik projektů máme teď na stole, ale nic není uzavřeno. Typově jde o teplárny nebo energetický průmysl obecně,“ potvrzuje jednatel a spoluvlastník skupiny Lama Energy Group Pavel Stuchlík. Převzetí další firmy lze prý očekávat během několika příštích měsíců.

Podnikat začal s počítači

Svoji pracovní kariéru Petr Lamich začal jako investiční technik v papírnách, krátce po listopadu 1989 začal podnikat. Nejprve do Česka dovážel počítače, později se zaměřil na obchodování s těžkými topnými oleji.

Později přidal obchodování se speciálními druhy ropy, které dovážel v cisternách z Ruska a Kazachstánu do polských rafinerií. V roce 2002 vstoupil jako investor do České naftařské společnosti vedené Zdeňkem Svobodou a poskytl jí kapitál potřebný ke spuštění těžby na Břeclavsku.

Nahodile se lze s Lamichovým jménem setkat i v jiných než čistě byznysových souvislostech. Před více než 10 lety spolu s Aloisem Hadamczikem vlastnil klub Baník Ostrava. Žije v Hradci nad Moravicí na Opavsku a lze ho prohlásit za místního patriota. Nechal v obci postavit sportovní areál, pozornost místních i turistů přitahuje také stádo lam pasoucí se u firemní centrály.

Jak se skupina Lama dostala do Kanady? Jaký podíl vlastní sám Lamich? Jaké má plány s těžbou ropných písků? A proč se firmě tolik nedaří v telekomunikačním byznysu? Podrobnosti si přečtěte v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.

Týdeník Ekonom je k dostání na obvyklých místech. Lze si jej přečíst také na internetu, na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.