CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

03. 06. 2014

0 komentářů

Nový plán: Opencard mají zachránit soukromí investoři

 


 

Nový plán: Opencard mají zachránit soukromí investoři

Praha – Současný majitel licencí na kartu opencard, společnost eMoneyServices (EMS), dříve Haguess, představila Praze nový návrh, jak umírající projekt zachránit. EMS Praze nabídla, že sežene přes 300 milionů korun od soukromých investorů, pokud hlavní město udělá vstřícný krok a zaplatí společnosti 85 milionů korun.

„My i investoři budeme profitovat na zisku systému,“ uvedl mluvčí EMS Martin Opatrný. Firma prý ziskovému potenciálu opencard věří. Praze by ale podle něj měla zůstat kontrola nad systémem. Navržený model transformace bude podle něj probíhat plně pod kontrolou Rady a Zastupitelstva hlavního města Prahy.

„Návrh využívá mezinárodní zkušenosti financování a zajištění rozvoje podobných programů městských karet. Zahraniční příklady ukazují, že je možné, aby karta vydělávala stovky milionů ročně,“ dodává Opatrný s tím, že Praha by mohla přinášet zisk až miliardu korun. Zisk by se pak dělil mezi město, EMS a investory.

K tomu, jak by se opencard dále rozvíjela, by se však město mělo nějakým způsobem zavázat v případné smlouvě. O nabídce již vědí i na pražském magistrátu. „Nabídku prozkoumáme a poté se k ní vyjádříme,“ řekl Aktuálně.cz bez dalších detailů radní pro IT Jan Vašíček.

REKLAMA

Praha musí splatit dluh

Firma EMS nepředpokládá, že by se s městem během dvou týdnů definitivně dohodla, čeká však od Prahy vstřícný krok. „Tím by bylo mimo jiné uhrazení toho, co nám město dluží,“ uvedl jednatel Michal Šilhák. EMS si nyní nárokuje nezaplacených 97 milionů korun – za licence a za období, kdy služby poskytovala bez platné smlouvy.

Podle radního pro IT Jana Vašíčka rada příští týden schválí zaplacení 21 milionů za licence k 250 tisícům karet, které vydala bez zaplacení. Není však jisté, že to bude stačit – další peníze chce firma za bezdůvodné obohacení a další položky.

Pražané, kteří si budou žádat o novou kartu od 1. července, však s největší pravděpodobností budou muset používat papírovou průkazku a kupony. Tato varianta hrozí, pokud se obě strany nedohodnou. „Uděláme vše pro to, abychom držitele karet nemuseli nijak omezovat,“ ujišťuje Opatrný. Ale firma také připouští, že pokud se s městem nedohodne, může ukončit podporu, což by systém fakticky zastavilo, nebo může požádat soud, aby předběžným opatřením zakázal Praze opencard provozovat.

Magistrát je údajně schopen zajistit tisk kupónů do 14 dnů, umožní mu to rámcová smlouva se Státní tiskárnou cenin. Tisk papírových průkazek a kuponů by vyšel na asi 16 milionů. Každý žadatel by zaplatil 20 korun. Dopravní podnik ovšem Prahu upozornil, že nemá kapacitu na to, aby zajistil výměnu všech dokladů. „Předprodejní místa by patrně tento nápor nebyla schopna zvládnout,“ uvedli zástupci podniku.

REKLAMA

Potíže může mít i městská knihovna, která kartu používá místo vlastních průkazek.

Praha se již několik měsíců snaží s eMoneyServices dohodnout na odkupu licencí a práv k systému. Firma si za ně ovšem řekla téměř půl miliardy, což radní odmítli.

Magistrát uvažuje o vypsání výběrového řízení na zcela nový, otevřený systém. To ovšem může trvat dlouhé měsíce. Prahu už karta stála 1,35 miliardy korun, používá ji 1,2 milionu cestujících.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *