Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Nový modrý diamant z Afriky může být nejcennějším v historii

Investice 13.06.2014 | 16:30 0 Komentářů

Hodnotu nejnovějšího nálezu mají nyní určit experti. Společnost pak bude hledat optimální cestu, jak vzácný nález umístit na trh.

Nový modrý diamant z Afriky může být nejcennějším v historii

Londýn – Společnost Petra Diamonds našla v Jihoafrické republice vzácný modrý diamant, který váží 122,52 karátu. Podle analytiků by mohl být nejcennějším nebroušeným diamantem, jaký byl kdy nalezen.

Společnost vzácný nerost objevila v jihoafrickém diamantovém dole Cullinan. Z něj pocházel i modrý diamant o váze 29,6 karátu, který firma před několika měsíci prodala za více než 25 milionů dolarů (506,8 milionu Kč).

Mohl by padnout rekord

Hodnotu nejnovějšího nálezu mají nyní určit experti. Společnost pak bude hledat optimální cestu, jak vzácný nález umístit na trh. „Jedinečnost modrého diamantu této velikosti z něj činí opravdu významný nález,“ uvádí zástupci Petra Diamonds.

Analytik Martin Potts ze společnosti finnCap řekl, že nejvyšší cena za nevybroušený diamant byla dosud zaplacena v únoru 2010. Činila 35,3 milionu dolarů (716 milionů Kč) a bylo to za bílý kámen s 507 karáty, který rovněž pocházel ze slavného dolu.

„Domníváme se, že tento kámen by rekord mohl překonat,“ řekl Potts o nově nalezeném nerostu, jehož modré zabarvení způsobují stopové příměsi boru.

Kameny na korunovační klenoty

Modré diamanty jsou nejvzácnější hned za červenými a jihoafrický důl Cullinan je jejich hlavním nalezištěm na světě. Z dolu nedaleko Pretorie pochází také největší hrubý diamant světa – Cullinan, který se našel v roce 1905. Váha původního kamene činila 3106 karátů. Po opracování byl rozdělen na několik menších kamenů, které nyní zdobí anglické korunovační klenoty.

Společnost Petra Diamonds získala důl v roce 2008. Akcie firmy po oznámení nálezu vzrostly o téměř sedm procent, a dostaly se tak na roční maximum.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.