Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Nový americký ministr financí přeladil na “konzervativní” strunu

Investice 24.02.2017 | 11:54 0 Komentářů

Vystoupení nového ministra financí Spojených států Stevena Mnuchina ukazuje, že administrativa Donalda Trumpa v řadě bodů ustupuje od původních agresivních postojů. Mnuchin přiznal, že zatím nehodlá Čínu označit za měnového manipulátora – krok, který by pravděpodobně předcházel zavedení výraznějších cel na dovoz čínského zboží (i když technicky vzato to nezbytná podmínka není). 

Ministerstvo financí ale podle Mnuchina bude postupovat tradičním způsobem a vyhodnotí Čínu spolu s ostatními ekonomikami až v pravidelné dubnové zprávě. Zdá se, že bývalý bankéř z Goldman Sachs Mnuchin si na rozdíl od Donalda Trumpa dobře uvědomuje, že Čína sice manipuluje se svojí měnou, v posledních letech ale prakticky výhradně na druhé straně. Jednoduše brání jejím výraznějším ztrátám způsobeným odlivem kapitálu z vnitřně předlužené ekonomiky. A taková manipulace se dá jen těžko označit jako nepřímá podpora čínského exportu.

Nový americký ministr financí také trochu tlumil sázky na rychlý příchod daňové reformy a fiskálního balíku – to před čtrnácti dny slíbil Donald Trump. Fiskální impulzy by v nejoptimističtějším scénáři podle našich odhadů mohly přinést americké ekonomice 1–2 procentní body k růstu v následujících dvou letech. Příliš agresivní plány ale mohou narazit na rozpočtově konzervativnější Kongres. Mnuchin včera také přiznal, že příprava daňové reformy (spolu s Kongresem) je velkou výzvou a finalizace se může posunout až do druhé poloviny tohoto roku. To je pro řadu býků na trzích pravděpodobně zklamání.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.