Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Novou předvolební zbraní ČSSD je snižování daní

Makro 21.02.2017 | 13:28 0 Komentářů

ČSSD se vytasila v předvolebním boji s další zbraní. Lidem s průměrnými a podprůměrnými příjmy chce snížit daně. Přilepšit chce ČSSD i menším firmám. Daňové příjmy by měla doplnit daňová progrese. 

„Chceme, aby běžní občané pocítili konkrétní užitek z hospodářského růstu a zvýšily se jim čisté příjmy,“ uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Zaměstnancům s průměrnou hrubou mzdou by se snížily daně o tisíc korun měsíčně a menším firmám o 37 procent.

Daňový balíček počítá se zavedením čtyř daňových pásem ze superhrubé mzdy. Lidé s příjmy do 40 tisíc korun by spadli do pásem 12 a 15 procent. „Nejvyšší příjmy budou zdaněny v pásmech 25 a 32 procent, přičemž nezdaněné zůstanou základy a bonusy, čili reálné zatížení bude ještě menší,“ uvedl poslanec a předseda rozpočtového výboru sněmovny Václav Votava. 

„Opakovaně jsme sdělili, že stejně jako v jiných zemích EU chceme odstupňovat daňové zatížení, abychom mohli snížit daň nejméně vydělávajícím lidem. Systém má pomoci 90 procentům pracujících lidí v České republice,“ dodal ekonomický expert ČSSD Michal Pícl. 

Firmy by se měly dočkat pouze tří pásem – 15 procent pro firmy se ziskem do pěti milionů korun ročně, 12 procent se zisky do 100 milionů korun ročně a sazba 24 procent by se dotkla přibližně 600 největších podniků se ziskem nad 100 milionů korun ročně.

Český daňový systém potřebuje hlavně zjednodušení a stabilitu. Návrhy ČSSD jdou úplně opačným směrem. Daňová politika ČSSD zaměřená proti lidem se středními a vyššími příjmy je zcela chybná. Daně mají klesnout všem, nejenom někomu,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. Plány sociálních demokratů podle něj komplikují daňový systém a jdou proti aktivním lidem.

„V podstatě ten návrh říká: Nedělejte, nebo budete muset platit více daní,“ řekl novinářům předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zdroj: iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.