Neděle 24. října. Svátek má Nina.

Novému Zélandu pomůže export zemědělských produktů

Investice 17.01.2014 | 16:54 0 Komentářů

Hodnota novozélandského dolaru se v roce 2013 vůči americkému dolaru (NZD/USD –0,88%); euru (EUR/NZD + 5,5%) nebo britské libře (GBP/NZD +2,5%) příliš nezměnila. Zásadní změna ve vývoji hodnoty měnového kurzu byla vidět hlavně vůči australskému dolaru (AUD), a to zejména v posledním kvartále roku 2013, kdy se navíc tyto dvě měny vyvíjely odlišně vůči americkému dolaru, což vidět na grafu níže. Zatímco NZD vůči USD mírně posiloval, AUD oslaboval (komentář Bossa).

Graf: Srovnání vývoje AUD/USD (oranžová) a NZD/USD (fialová) v roce 2013

 bossa-nzd-140117-01

Zdroj: Reuters

V roce 2013 tak ve výsledku NZD vůči AUD posílil o 13,45 procenta a dosáhl tak na 5letá maxima. Výraznějších pohybů dosáhl NZD i na páru s japonským jenem (JPZ/NZD), vůči němuž v roce 2013 posílil téměř o 20 procent.

Graf: Dlouhodobý vývoj (týdenní graf) AUD/NZD)

bossa-nzd-140117-02

Ekonomika Nového Zélandu

Ekonomika Nového Zélandu je proexportně orientovaná. Vývoz se podílí až 30 procenty na HDP. Hlavními exportními partnery jsou již zmiňovaná Austrálie a Čína. Hlavním vývozním artiklem jsou mléčné produkty (viz. tabulka níže). Zemědělské produkty se pak podílejí až ½ na celkovém exportu. Nový Zéland je 3. největší světový vývozce (300 000 tun) mléčných produktů po Evropské unii (825 000 tun) a USA (303 000 tun). Právě export zemědělských produktů (soft komodit) by měl být pro Nový Zéland zbraní, s níž příští rok porazí Austrálii, jejíž export je postaven na nerostných surovinách.

Tabulka: Přehled vývozních artiklů Nového Zélandu (komodity, které Nový Zéland nejvíce vyváží)

bossa-nzd-140117-03

Tabulka: Největší obchodní partneři Nového Zélandu

 bossa-nzd-140117-04

Rychlý a kompletní pohled na ekonomickou situaci na Novém Zélandu nám nabízí tabulka níže, která shrnuje základní makroekonomické ukazatele.

Tabulka: Přehled makroekonomických ukazatelů Nového Zélandu

 bossa-nzd-140117-05

Austrálie versus Nový Zéland (AUD/NZD). Soft komodity versus nerosty aneb v čem má Nový Zéland vůči Austrálii navrch?

Nový Zéland by mohl v roce 2014 těžit z toho, že na rozdíl od svého souseda Austrálie nevyváží nerosty, ale tzv. „soft commodity“, jakými je například sušené mléko. To se podílí více než 35 procenty na celkovém exportu, co v případě vývozu Austrálie představuje železná ruda a uhlí. 90 procent exportu sušeného mléka směřuje do Číny. Právě od druhé největší ekonomiky světa se očekává růst střední třídy, která by mohla zvyšovat poptávku po sušeném mléku. Navíc Čína uvolnila politiku jednoho dítěte, čímž se na čínském trhu se sušeným mlékem rýsuje díra, kterou by mohlo vyplnit právě mléko z Nového Zélandu.  Vyšší poptávka po sušeném mléku by mohla přijít i z Indie rovněž z rostoucí střední třídy. Zatímco poptávka po exportních artiklech Nového Zélandu by mohla v roce 2014 ze strany Číny růst, zájem o železnou rudu a uhlí, jež vyváží Austrálie, by z důvodu pomalejšího růstu ekonomiky Číny mohl klesat. Navíc je zapotřebí mít na paměti ekonomickou transformaci, kterou nyní druhá největší ekonomka světa prochází. Exportně orientované hospodářství chce najít zdroj růstu HDP v domácí spotřebě, a tak mléko jednoznačně poráží železnou rudu.

Novozélandská centrální banka (RBNZ)

Ačkoliv je nyní cenová hladina pod inflačním cílem (2 procenta), solidní ekonomická data a rostoucí ceny nemovitostí (potenciální inflační tlaky) již dělají RBNZ vrásky na čele. I když je úroková míra Nového Zélandu (2,5 procenta) ve srovnání s jinými vyspělými ekonomikami poměrně štědrá, banka na prosincovém zasedání uvedla, že plánuje do konce prvního čtvrtletí 2016 zvýšit úrokovou sazbu na úroveň 4,75 procenta, z čehož jednoznačně plyne, že zvyšování sazeb nastane již letos, přičemž první takovýto krok se očekává přibližně v březnu 2014. Tento krok banky v globálním prostředí nízkých sazeb povede jednoznačně k růstu poptávky po NZD. RBNZ si je těchto implikací vědomá, a tak nyní stojí na prahu rozhodování mezi inflací a nemovitostní bublinou a na druhé straně ohrožením exportu kvůli silné měně. RBNZ již rovněž přistoupila k restrikcím na trhu hypotečních úvěrů nicméně, i když prodeje domů klesly, ceny se stále drží pevně na vysokých úrovních. Ačkoliv se nám 2,5 procentní úroková sazba může zdát poměrně vysoká (ve srovnání se sazbami v eurozóně (0,25 procenta), USA (0,25 procenta) nebo Británii (0,5 procenta)), v případě Nového Zélandu jde o historicky nízkou úrokovou míru.

Graf: Historický vývoj úrokových sazeb na Novém Zélandu             

bossa-nzd-140117-06  

Důvody pro posílení NZD v roce 2014

  • Výborný stav ekonomiky a potenciál dalšího růstu (mléko).
  • Vysoká pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb.
  • Ekonomický útlum Austrálie, s níž je ekonomika Nového Zélandu výrazně spjatá, by mohl vykompenzovat lepší globální růst.
  • RBNZ jako první z vyspělých ekonomik plánuje po krizi zvýšit úrokové sazby →potenciální růst úrokových sazeb → NZD nabízí vysoký výnos v poměrně stabilním ekonomickém prostředí → rostoucí poptávka po NZD → další posílení NZD

Důvody pro oslabení NZD v roce 2014

  • Odkládání zvyšování úrokových sazeb, aby RBNZ ochránila ekonomiku (export) před silným NZD.
  • Zvýšení úrokových sazeb je již částečně započteno do kurzu NZD.
  • Zvýšení úrokových sazeb a následné posílení NZD může výrazněji ochromit export a následně i ekonomický růst.
  • Menší turbulenci mohou sehrát parlamentní volby v roce 2014.

Závěr k NZD:

Vzhledem k uklidnění finančních trhů zejména díky stabilizaci situace v eurozóně (odvrácení hrozby rozpadu společné měnové unie), vyřešení fiskálních průtahů v USA a lepšího výhledu globálního ekonomického růstu bude podle všeho v roce 2014 růst poptávka po tzv. měnách s vysokou betou (měnách více citlivých na vývoj globálního hospodářství. Když globální ekonomika expanduje, tyto měny posilují více než ty s nižší betou a naopak, když je recese, tyto měny reagují větším poklesem), mezi něž se řadí i NZD, který navíc přináší solidní zisky v podobě vysokých úrokových sazeb (2,5 procenta).

Michala Moravcová, analytik finančních trhů společnosti Bossa

Zajímá-li vás, jak se budou v roce 2014 vyvíjet i jiné měny, tak se podívejte do naší ročenky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.