Sobota 19. září. Svátek má Zita.

Novela zákona ohrožuje existenci cestovních kanceláří

Investice 17.09.2015 | 13:10 0 Komentářů

Novela zákona, kterou schválila ve středu Sněmovna vážně ohrožuje samotnou existenci tuzemských cestovních kanceláří. Pojišťovny totiž vypovídají cestovkám smlouvy proti úpadku.

Podle novely přechází veškerá odpovědnost za úpadek cestovní kanceláře na pojišťovnu. Pojišťovna tak musí uhradit veškeré nároky klienta v případě úpadku cestovní kanceláře v plné výši.

Zítra odchází prvních dvanáct výpovědí smluv. Za těchto podmínek si neumíme představit, jak budeme dále s pojištěním proti úpadku cestovních kanceláří působit,“ řekl Ondřej Rušikvas, člen představenstva ERV Evropské pojišťovny, která je jednou z pěti na trhu, jež cestovkám tento produkt nabízí a pojišťuje největší hráče na trhu.

Pojišťovnám se nelíbí, že musejí škody hradit do sta procent. Proto se pro ně tento druh pojištění stává nevýhodným a vypovídají tak hromadně smlouvy s cestovkama. „Každé riziko musí být měřitelné. Zákon ale počítá s tím, že bude v podstatě neohraničené,“ řekl výkoný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. 

Pojištění, které musí mít ze zákona každá cestovní kancelář je v podstatě vážným ohrožením jejich vlastní existence. „V případě, že dojde k prosazení novely, v podobě jak je navrhována, bude to znamenat zbytečnou destabilizaci celého trhu, zdražení pojištění pro cestovní kanceláře a téměř jistě konec řady menších subjektů, které si nedokáží pojištění proti úpadku zajistit,“ řekl šéf cestovní skupiny Fischer Jiří Jelínek.

Zdroj: idnes.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.