Novela zákona o životním pojištění vstoupí brzy v platnost
Od 1.12.2016 vstoupí po dlouhých disputacích v účinnost regulace provizí v životním pojištění. Jde o redukované znění, které navazuje na dřívější nechvalně proslulý návrh poslance Ladislava Šincla (ČSSD). Přesto novela zákona přinese poměrně významné změny pro koncové finanční poradce (pojišťovací zprostředkovatele) i jejich nadřízené firmy.
Novela zákona přináší rozložení odměny zprostředkovatele (provize) do pěti let s možností vyplatit zálohu, která je rovnoměrně vratná. Dále novela zavádí rozložení pořizovacích (počátečních) nákladů na stejné období pěti let, což by mělo klientům zajistit nenulové odkupné v prvních letech, pojišťovny však již
nyní zavádí poplatky, které toto ustanovení obcházejí (např. za předčasné ukončení smlouvy).
Finanční poradce si za zprostředkování smlouvy o životním pojištění vydělá 10 000 Kč. Poradce ví, že každý rok klienti vypoví zhruba jednu smlouvu z dvaceti sjednaných (tj. 5 %).. Jakou část získatelské provize by měl odložit stranou, aby pokryl zvýšené riziko storna? Možný přístup ukazuje následující tabulka:
Při známém riziku předčasného ukončení smlouvy a nového nastavení storen se jeví jako rozumné odložit na počátku do osobní rezervy 500 Kč a tuto sumu s každým rokem snižovat až na nulu na konci roku pátého.
Tisková zpráva Unie společností finančního zprostředkování a poradenství (USF ČR)