CZK/€ 25.100 +0,02%

CZK/$ 23.856 +0,42%

CZK/£ 30.414 +0,32%

CZK/CHF 27.092 +0,33%

31. 10. 2024

0 komentářů

Novela zákona o DPH přináší významné změny, například jiné počítání obratu

 

Poslanci schválili ve třetím čtení rozsáhlou novelu zákona o DPH ve středu 30. října, přičemž vstoupit v platnost má už od 1. ledna 2025. Dlouho očekávaná novela obsahuje celou řadu zásadních změn.

Loading



 

Obrat a povinná registrace k DPH

Do konce roku 2024 musejí potenciální plátci DPH sledovat, zda jejich obrat za 12 předcházejících kalendářních měsíců nepřekročil 2 miliony korun. Při překročení obratu se takový subjekt stal plátcem DPH, a to od prvního dne druhého měsíce následujícího po měsíci, ve kterém obrat překročil.

Nově se od 1. ledna 2025 tento systém změní a obrat se bude počítat za kalendářní rok, přičemž budou stanoveny dva registrační limity. První limit zůstává na částce 2 miliony korun, při jehož překročení dochází ke vzniku plátcovství až od 1. ledna následujícího roku. Druhý limit je harmonizovaný v rámci celé EU a je nastaven na částku 2 536 500 Kč (ekvivalent 100 tisíc eur), u kterého vzniká plátcovství k DPH již následující den po jeho překročení.

Plátci, kteří překročí obrat ve výši 2 milionů korun, budou mít možnost se registrovat k DPH dobrovolně, nicméně podmínkou je včasné podání přihlášky, a to již do 10 dnů po překročení tohoto obratu.

Režim pro malé podniky

Novela také zavádí zvláštní režim pro takzvané malé podniky, který osvobodí od DPH v České republice subjekty z jiných členských států EU, které se do tohoto režimu registrují a zároveň nepřekročí roční obrat ve výši 100 tisíc eur. V praxi to bude znamenat, že drobní podnikatelé budou moci uskutečňovat zdanitelné prodeje na území České republiky, aniž by se zde museli registrovat k DPH.

REKLAMA

Jelikož tato změna vyplývá ze směrnice EU, podmínky budou platit i pro české podnikatele obdobně po celé EU. Základním předpokladem je registrace do režimu pro malé podniky v tuzemsku a nepřekročení ročního obratu 2 536 500 Kč. Při splnění těchto a dalších podmínek stanovených jednotlivými státy se nebudou muset čeští plátci registrovat k DPH v zahraničí, jak tomu bylo doposud, což lze vnímat jako velmi pozitivní změnu usnadňující mezinárodní podnikatelské aktivity.

Změny v uplatnění odpočtu DPH a provedení opravy základu daně

Významnou změnou je zkrácení lhůty pro uplatnění nároku na odpočet DPH. Dosavadní 3letá lhůta se zkracuje pouze na 2 roky, která uplyne koncem druhého kalendářního roku po roce, ve kterém došlo ke vzniku nároku na odpočet. Obdobný limit se aplikuje i pro dodatečné zvýšení základu daně (vystavením takzvaného vrubopisu) a s tím související možnost si dodatečně uplatnit nárok na odpočet daně.

Naopak nově se prodlouží lhůta pro opravu základu daně z dosavadních 3 na 7 let. Cílem je přiblížit legislativu aktuálním potřebám trhu.

Z hlediska nároku na odpočet DPH se ruší limit 2 mil. Kč při pořízení sportovních vozů podle zákona upravující podmínky provozu vozidel na pozemní komunikaci, přičemž plátci se dočkají úplného zrušení této limitace na všechny luxusní automobily, a to počínaje rokem 2027. Dosavadní limitace uplatnění nároku na odpočet DPH je proto pouze dočasná.

Nedobytné pohledávky

V případě nedobytných pohledávek se plátci DPH mohou dočkat příznivějších podmínek pro provedení úpravy základu daně. Zkracuje se lhůta pro provedení úpravy odpočtu u exekucí a insolvenčních řízení, ve vybraných případech dokonce nebude nutné pohledávku do insolvenčního řízení přihlásit.

REKLAMA

Nově se lze také dočkat zjednodušení při úpravě základu daně u drobných pohledávek. Novela totiž plátcům umožní opravit si základ daně, a to u pohledávek do částky 10 tisíc korun včetně DPH. Nezbytnou podmínkou však bude, že pohledávky jsou v prodlení více než 6 měsíců, plátce alespoň dvakrát písemně dlužníka upomene a celková hodnota provedených úprav vůči dlužníkovi nepřesáhne 20 tisíc včetně DPH za kalendářní rok.

Nezaplacené pohledávky

Pokud evidujete závazky po splatnosti, potom byste právě tuto změnu měli pečlivě sledovat. Dlužníci budou mít nově povinnost vrátit nárok na odpočet DPH z nezaplacených pohledávek, a to pokud uplyne 6 měsíců od splatnosti. Konkrétně koncem 6 měsíce následujícího po měsíce, v němž byla pohledávka splatná, bude muset dlužník dodatečně vrátit uplatněný nárok na odpočet DPH, a to z neuhrazené výše pohledávky. V případě, že svůj dluh následně uhradí, může si opět DPH nárokovat.

Změny v základu daně a stanovení místa plnění

Novela zákona o DPH upravuje stanovení základu daně při bezúplatném dodání, čímž dochází k implementaci dosavadní výkladové praxe do legislativy. Co je však podstatné, pokud je úplata poskytnuta jak v peněžní, tak nepeněžní podobě, je nutné odvést DPH buď z ceny obvyklé, nebo z obdržených finančních prostředků, a to z vyšší částky.

Cena obvyklá se také aplikuje při dodání nemovité věci zaměstnanci či jemu osobě blízké.

Dále se upravují podmínky pro stanovení místa plnění při poskytování služeb v oblasti kultury, umění či sportu. Pokud se jedná o virtuálně přenášenou akci, místo plnění služby se stanoví dle místa pobytu fyzické osoby.

V případě poskytnutí vybraných služeb osobám nepovinným k dani (nepodnikatelům) ze třetí země, které jsou však reálně spotřebovány v tuzemsku, se nově zavádí zdanění v České republice. Konkrétně se jedná o vybrané poradenské služby (např. inženýrské, konzultační, právní, účetní a jiné služby), bankovní a pojišťovací služby či nájem hmotného movitého majetku, s výjimkou dopravních prostředků.

Zdanění nemovitostí

Od 1. 7. 2025 dojde také k významné změně v daňovém režimu prodeje nemovitých věcí. Mění se definice staveb pro bydlení a pro sociální bydlení, přičemž rozhodující bude, jak je daná nemovitá věc evidována v registru územní identifikace.

Zásadní změnou je však zdaňování prodeje nemovitých věcí. Doposud zákon stanovoval lhůtu 5let od vydání kolaudačního rozhodnutí, nově se bude zdaňovat pouze první dodání nemovité věci, které se uskuteční do 2 let od dokončení nemovité věci. Veškeré následné prodeje nemovitostí, případně první prodeje po uplynutí této lhůty, budou proto osvobozeny od DPH. To s sebou přináší povinnost provedení korekce nároku na odpočet a vrácení poměrné části daně.

Autor: Michael Pleva, odborník na DPH z poradenské společnosti Rödl & Partner

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Jaké daňové změny čekají na zaměstnance, podnikatele i investory v příštím roce

Od ledna 2025 vstoupí v účinnost řada nových daňových opatření, která přinášejí významné změny pro jednotlivce i firmy. Mezi hlavní změny patří omezení daňového osvobození pro příjmy z prodeje cenných papírů, úpravy v oblasti DPH a zavedení osvobození příjmů z kryptoaktiv fyzickými osobami.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 12. 2024

Daňové a pojistné změny pro OSVČ od roku 2025 – vyšší odvody a nová daňová hranice

Od 1. ledna 2025 dochází k významným změnám v daňových a pojistných odvodech pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Tyto změny ovlivní jak hranice pro zdanění, tak i minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Cílem úprav je především reagovat na rostoucí průměrné mzdy a zajistit tak […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *