CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

06. 09. 2012

0 komentářů

Nové zakázky v průmyslu rostly po dlouhé době dvojciferným tempem

 


 

Předběžný odhad hrubého domácího produktu za druhé čtvrtletí poukázal na to, že průmysl už nepřispívá do ekonomického růstu takovou silou jako v prvních třech měsících letošního roku. I ceny průmyslových výrobků nerostly tak rychle jako v červnu, což značí, že se firmy snaží podnítit poptávku, někdy i za cenu nižších marží. V tomto duchu se vyjadřují již několik měsíců také nákupní manažeři. Co na tyto údaje říká červencový výsledek průmyslové výroby? Nastává přece jen alespoň částečné oživení, nebo je pro aktuální ekonomickou dobu úctyhodný růst spíše iluzí?

Prázdninové měsíce jsou obecně charakteristické nižší průmyslovou produkcí a v tomto období „klidu“ se české výrobě dařilo. Po červnovém propadu, který byl revidován na –2,7 %, je to příjemná změna.  Pro hodnocení je ale třeba počkat do dalších měsíců, kdy uvidíme, jak si průmysl povede i v situaci, kdy jsou srovnávací základny vyšší. Pro představu, v červnu 2011 se výroba pohybovala nad úrovní průměru roku 2005 o více než 27 %, v červenci to bylo již jen 5 % a stejný trend je možné pozorovat i v letošním roce.

Z odvětvového hlediska se dařilo výrobcům, kteří se orientují převážně na zahraniční poptávku. Výroba strojů a dopravních prostředků rostla rychleji než průmysl jako celek, podobně se vedlo i výrobě strojů a zařízení a výrobě elektrických zařízení, která vzrostla o silných 19,7 %. Naskočila i výroba kovových konstrukcí, která po čtyřech měsících poklesů obrátila a přidala 3 %. Kéž by to vydrželo i do budoucna, protože toto odvětví má významný podíl na tržbách zpracovatelského průmyslu (zhruba 7 %) a po výrobě motorových vozidel generuje druhou nejvyšší přidanou hodnotu. Ze smutných odvětví můžeme jmenovat potravinářský průmysl, který trpí slabou domácí poptávkou a meziročně tak poklesl o 0,5 %.

Vyšší než 16% růst nových zakázek bychom hledali dlouho, naposledy se tak stalo v lednu 2011. Navíc letos v červenci rostla jak domácí (+4,1 %) tak zahraniční poptávka (22,7 %). Výsledek nových objednávek signalizuje, že nějaká práce bude, otázka je, zdali to bude stačit na udržení zaměstnanosti v dalších měsících.

Zahraniční obchod zůstává i v červenci na výsluní. Přebytek obchodní bilance sice není tak vysoký jako v červnu (29 mld. Kč), nebo březnu (37 mld. Kč), ale v meziročním srovnání je vyšší o 13,8 mld. Kč. Útlum v letních měsících, který vidíme ve výrobě, se logicky projevil i v zahraničním obchodě, který vykázal nejnižší obrat od začátku roku. Meziročně v běžných cenách rostl vývoz (+10,3 %) i dovoz (+4,2 %).

REKLAMA

Tradičně nejvyšší přebytek zaznamenal obchod se stroji a dopravními prostředky (43 mld. Kč). Vývoz tohoto zboží meziročně vzrostl o 9,6 %, tedy o 3,8 procentního bodu více než v minulém měsíci. Jeho podíl na celkovém vývozu se proti červnu lehce snížil na úkor zboží, které slouží spíše jako vstupy do výroby našich obchodních partnerů.

Jak jsou na tom vývozy do Německa? I přes ekonomické zpomalení, které Německo v důsledku evropské krize prožívá, se českým vývozcům na tomto poli stále daří. Meziročně se růst vývozů na území našeho západního souseda zvýšil o 9,5 % (v červnu 5,9 %). Zlepšila se i poptávka z Evropské unie, která absorbovala o 5,5 % více zboží než před rokem.

Stavebnictví zůstává v útlumu, a to i přesto, že v červenci meziročně pokleslo o pouhých 0,5 %. V červnu to byl přitom pokles ještě téměř desetiprocentní. Oproti předchozímu měsíci se zlepšilo jak pozemní, tak inženýrské stavitelství, a i ostatní údaje byly v porovnání s červnem vesměs lepší. Meziročně ale počet vydaných stavebních povolení i orientační hodnota staveb pokulhávala. Stát krotí kapitálové výdaje, i když méně než v uplynulých měsících, a i spotřebitelé mají hluboko do kapsy. Zájem o nové stavby tak zatím nepřichází, a dokud se nevyrovná nabídka s poptávkou na trhu s nemovitostmi, není šance pro růst cen a obnovení stavební produkce.

PhDr. Petr Gapko, makroekonomický analytik GE Money Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Dotace pro průmysl: Německý tah a česká reakce

Německá vláda nedávno oznámila, že bude podporovat místní průmyslové podniky, chce tak reagovat na vysoké ceny elektřiny. Tato rozhodnutí mohou mít významné důsledky nejen v Německu, ale i v celé Evropě, včetně České republiky. Jedná se o krok, který reaguje na podobné iniciativy v USA a zdůrazňuje […]

Text: Filip Kučera

22. 03. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *