CZK/€ 24.340 +0,02%

CZK/$ 23.434 -0,18%

CZK/£ 28.149 -0,26%

CZK/CHF 24.685 +0,02%

07. 08. 2018

0 komentářů

Nové zakázky slibují pokračování boomu české ekonomiky

 

Ještě než přijde příští týden na řadu bleskový odhad českého HDP za druhý kvartál, máme zde poslední várku dat, která ukazují, jak se ekonomice vedlo v červnu. Indexy nákupních manažerů již řadu měsíců naznačují zpomalování tempa výroby, nicméně poslední výsledek největšího tuzemského odvětví byl opět velmi dobrý – ať už jde o samotnou produkci nebo nové objednávky. 

Výroba tentokrát meziročně vzrostla o 3,4 %, nicméně pokud zohledníme nižší počet pracovních dnů, tak tempo dosáhlo dokonce necelých sedm procent. K růstu tentokrát přispěla především energetika, strojírenství a výroba elektrických zařízení. Zle si nevedl ani nejvýznamnější tuzemský průmysl – výroba aut, která si tentokrát připsala dvě procenta. Není to sice mnoho, avšak s ohledem na vytíženost, respektive rekordní produkci tohoto oboru jde vlastně o velmi slušné číslo.

Průmyslu se přitom může dařit i v dalších měsících a nejspíše si tak i nadále udrží pozici lídra celé ekonomiky. Nové zakázky totiž vzrostly dalších více než pět procent, a to především v případě výroby ostatních dopravních prostředků, strojírenství, kovů a kovových výrobků.

Přetrvává i zájem o nové automobily a automobilkám se po pětinovém růstu objednávek v květnu zvýšily v červnu nové zakázky o více než dvě procenta.Velmi dobrý měsíc zažilo i stavebnictví (+8,9 %) a to jak díky pozemnímu stavitelství, tak konečně i inženýrskému. Statistika zakázek za druhé čtvrtletí – rovněž zveřejněná včera – přitom naznačuje, že dobré časy pro stavebnictví ještě nekončí. Akceleruje dokonce i výstavba nových bytů, avšak stále nedosahuje úrovně dosahované ještě v roce 2009.

Maloobchod zaostává

Jestli nějaká včerejší čísla zaostala za očekáváním, tak to byly výsledky maloobchodu. Tržby v obchodech tentokrát v důsledku slabších prodejů potravin rostly pouze o 3,2 %. Slabší apetit spotřebitelů však ještě neznamená změnu jejich chování, a proto i nadále předpokládáme, že spotřeba bude patřit mezi hlavní tahouny poptávky. Proto ani centrální banka nemusí svůj pohled na českou ekonomiku ve světle posledních dat nijak revidovat. Nakonec i její prognóza, počítající s růstem HDP za druhý kvartál okolo 2,6 %, tentokrát vyznívá – na rozdíl od té minulé – docela realisticky.

REKLAMA

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *