Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Nové zakázky slibují pokračování boomu české ekonomiky

Investice 07.08.2018 | 16:02 0 Komentářů

Ještě než přijde příští týden na řadu bleskový odhad českého HDP za druhý kvartál, máme zde poslední várku dat, která ukazují, jak se ekonomice vedlo v červnu. Indexy nákupních manažerů již řadu měsíců naznačují zpomalování tempa výroby, nicméně poslední výsledek největšího tuzemského odvětví byl opět velmi dobrý – ať už jde o samotnou produkci nebo nové objednávky.

Výroba tentokrát meziročně vzrostla o 3,4 %, nicméně pokud zohledníme nižší počet pracovních dnů, tak tempo dosáhlo dokonce necelých sedm procent. K růstu tentokrát přispěla především energetika, strojírenství a výroba elektrických zařízení. Zle si nevedl ani nejvýznamnější tuzemský průmysl – výroba aut, která si tentokrát připsala dvě procenta. Není to sice mnoho, avšak s ohledem na vytíženost, respektive rekordní produkci tohoto oboru jde vlastně o velmi slušné číslo.

Průmyslu se přitom může dařit i v dalších měsících a nejspíše si tak i nadále udrží pozici lídra celé ekonomiky. Nové zakázky totiž vzrostly dalších více než pět procent, a to především v případě výroby ostatních dopravních prostředků, strojírenství, kovů a kovových výrobků.

Přetrvává i zájem o nové automobily a automobilkám se po pětinovém růstu objednávek v květnu zvýšily v červnu nové zakázky o více než dvě procenta.Velmi dobrý měsíc zažilo i stavebnictví (+8,9 %) a to jak díky pozemnímu stavitelství, tak konečně i inženýrskému. Statistika zakázek za druhé čtvrtletí – rovněž zveřejněná včera – přitom naznačuje, že dobré časy pro stavebnictví ještě nekončí. Akceleruje dokonce i výstavba nových bytů, avšak stále nedosahuje úrovně dosahované ještě v roce 2009.

Maloobchod zaostává

Jestli nějaká včerejší čísla zaostala za očekáváním, tak to byly výsledky maloobchodu. Tržby v obchodech tentokrát v důsledku slabších prodejů potravin rostly pouze o 3,2 %. Slabší apetit spotřebitelů však ještě neznamená změnu jejich chování, a proto i nadále předpokládáme, že spotřeba bude patřit mezi hlavní tahouny poptávky. Proto ani centrální banka nemusí svůj pohled na českou ekonomiku ve světle posledních dat nijak revidovat. Nakonec i její prognóza, počítající s růstem HDP za druhý kvartál okolo 2,6 %, tentokrát vyznívá – na rozdíl od té minulé – docela realisticky.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.