Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Nové tarify šetří státní kasu, volání poslanců vyjde levněji

Investice 11.05.2014 | 06:30 0 Komentářů

Ještě v roce 2012 byli poslanci zvyklí provolat až 84 tisíc ročně.

Nové tarify šetří státní kasu, volání poslanců vyjde levněji

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha – Ještě v roce 2012 si řada českých poslanců nechávala proplácet účty za telefony a internet ve výši 7 tisíc korun měsíčně. Útratu v maximální povolené výši obhajovali tím, že neomezené volání a roaming, které ke své práci potřebují, jsou drahé.

Loni se ovšem obojí díky konkurenčnímu boji mezi operátory výrazně snížilo a je to vidět i na čerpání poslaneckých náhrad. Za loňských devět týdnů, kdy po podzimních volbách fungovala Sněmovna v novém složení, ani jeden poslanec nevyčerpal maximální částku 15,3 tisíce korun.

Drtivá většina poslanců za celé období utratila částku mezi jedním a třemi tisíci korun, někteří dokonce jen několik stovek či vůbec nic.

Mobilní revoluce

„Proběhla mobilní revoluce a neomezený tarif se dá pořídit mnohem levněji,“ vysvětluje například místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN).

Předloni vyčerpal 71 tisíc z 84, za loňských devět týdnů už to bylo jen necelých 1300 korun. Poslanecký klub TOP 09 podle něj dokázal vyjednat u operátora hromadnou slevu.

Nejvíce ze všech poslanců provolal Václav Zemek z ČSSD, který za devět týdnů vyčerpal 11 tisíc korun. Na mobil má prý výhodný tarif s neomezeným voláním, platí ale také linku a internet v regionální kanceláři. Údaje z prvních týdnů nové Sněmovny podle něj nejsou vypovídající.

Počkejte, účty zase porostou

„Vzhledem k tomu, že jsem po znovuzvolení pokračoval ve stejné kanceláři (během přerušení mandátu jsem náklady hradil sám, nikoli kancelář PS), byl možná náběh rychlejší než u ostatních kolegů, kteří regionální kanceláře uvedli do provozu později,“ vysvětlil Zemek.

Připomeňme, že minimálně řada jeho spolustraníků nebo kolegů z KSČM či TOP 09 pokračovala v pronájmu svých kanceláří stejným způsobem. A také to, že Zemek si kancelář pronajímá od firmy Abony, kterou vlastní Zdeněk Seidl, což není nikdo jiný než syn významného sociálního demokrata ze středních Čech.

Také Gazdík upozorňuje, že účty za telefony napříč Sněmovnou mohly být těsně po volbách nižší. „Na konci loňského roku se ještě nejezdilo na pracovní cesty do zahraničí. Je ale pravda, že i roamingy jsou levnější,“ dodal Gazdík.

Právě na zahraniční volání se odvolává i další z poslanců, který na rozdíl od svých kolegů i nadále čerpá vysoké částky. Václav Klučka z ČSSD utratil téměř 10 tisíc korun, platí si prý speciální eurotarif.

„Jsem člen Parlamentního shromáždění NATO a v rámci tohoto tarifu mám zdarma i každé volání ze zahraničí,“ vysvětluje Klučka.

Zdaleka nejvíc ale platí za telefony a internet v regionální poslanecké kanceláři – údajně kolem 4 tisíc korun měsíčně. Třetí největší útratu vykázal Karel Schwarzenberg z TOP 09, který si naúčtoval téměř 6,5 tisíce korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.