Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Nové solární elektrárny ohroženy. Sítě jsou přetížené

Investice 10.02.2010 | 17:39 0 Komentářů

Zástupci provozovatelé větrných a slunečních elektráren považují hrozby ČEPS za přehnané

Brno – Státní firma Česká přenosová soustava, která spravuje elektrické rozvody v zemi, chce dočasně zastavit připojovaní nových větrných a slunečních elektráren do sítě.
Podle zástupců společnosti ČEPS je už totiž objem projektů a vydaných kladných stanovisek k žádostem o připojení větrných a fotovoltaických elektráren vyšší než hodnota přijatelná pro bezpečný a spolehlivý provoz sítě. Hrozí tak kolaps. A pokud se situace nezmění, chce ČEPS odstavovat tyto elektrárny z provozu.
Sítě už nestačí
„Pokud urychleně nedojde ke změně pravidel připojování výše uvedených zdrojů, bude ČEPS především při předcházení či řešení stavu nouze nucena tyto zdroje odstavovat z provozu. Toto by mohlo pro investory do větrných a fotovoltaických elektráren znamenat ohrožení jejich investic,“ uvedla firma ve zprávě.
„Požádali jsme distribuční společnosti (ČEZ , E.ON, PRE.) o pozastavení vydávání kladných stanovisek k žádostem o připojení nových větrných a fotovoltaických elektráren“, říká předseda představenstva a generální ředitel společnosti Petr Zeman. „Nelze do soustavy připojit více výkonu, než z ní lze odebrat, to nám jednoduše neumožňují fyzikální zákony,“ dodal Zeman.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.