Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Nové firmy nevstupují na burzy, kapitál netřeba

Investice 11.12.2012 | 14:48 0 Komentářů

Primární úpis akcií (IPO) na burzách nepatřil mezi horké trendy právě končícího roku. Na globálních IPO trzích získaly firmy v letošním roce dosud o třetinu méně nového kapitálu, než před rokem. Počet firem vstupující na trh je taktéž zhruba o třetinu nižší (komentář XTB).

Jednou z mála výjimek jsou USA, kde se novým IPO podařilo získat kapitál 54,6 miliardy dolarů – nejvíce od roku 2007. Statistiky však významně ovlivňuje květnové IPO společnosti Facebook za 16 miliard dolarů. Bez vlivu této transakce by celý IPO trh skončil pod úrovní minulého roku.

Ještě hůře se však dařilo na dalších globálních IPO trzích. Aktivita firem v Číně, Hongkongu nebo Velké Británii se v roce 2012 propadla o více než 50 %. Vyšší objem kapitálu se naopak podařilo získat společnostem v Japonsku nebo Malajsii. V případě Japonska však za zlepšením stálo ze tří čtvrtin IPO restrukturalizovaných Japonských aerolinek a polovina malajského přírůstku stojí taktéž na bedrech jedné firmy.

Graf: Srovnání výnosu nových IPO na šesti největších globálních trzích mezi roky 2011 a 2012 (v mld. USD), zdroj: Bloomberg

xtb-no-ipo

Klesající počet nových firem vstupující na burzy a zároveň nižší objem získaného kapitálu se dává do souvislosti s neslavným globálním ekonomickým vývojem v tomto roce. Kvůli nejistému výhledu firmy neinvestují a navýšení kapitálu prostřednictvím IPO odsouvají na druhou kolej. Navíc díky prostředí rekordně nízkých úrokových sazeb mohou snadno využít dluhových nástrojů pro zajištění potřebného financování.

Předpovědi na vývoj trhu s IPO jsou pro příští rok převážně optimistické, my však zůstáváme opatrní. Trh s IPO je úzce provázán s hospodářským cyklem a podle dosavadních statistik to na žádné velkolepé globální oživení v příštím roce nevypadá. Objem nových IPO by tak mohl snadno zklamat stejně, jako v minulých letech.

Tagy IPO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.