Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Nové autolékárničky: Přečtěte si, co musí obsahovat

Investice 15.09.2009 | 07:41 0 Komentářů

Na výměnu je čas až do konce roku 2010

Praha – Od 15. září je účinná novela vyhlášky o povinné výbavě automobilů, která výrazně mění i složení autolékárničky. Na doplnění však mají řidiči čas až do konce roku 2010. Nový obsah lékárniček je totiž povinný až od 1. ledna 2011.
Kdo by si chtěl pořídit novou lékárničku „poctivě“ už od letošního 15. září, měl by nejspíš smůlu. Z ankety mezi náhodně vybranými lékárnami v Praze a Olomouci totiž vyplynulo, že je zatím neprodávají. Důvod? Jednak pozdní zveřejnění vyhlášky (ve Sbírce zákonů vyšla až 31. srpna), jednak dostatek času pro povinnou výměnu.
#infoboxNová fólie i karta první pomoci
Nové složení vyjde každopádně dráže než dosavadní, protože na návrh záchranářů přibyla jedna položka v řádech desítek korun – termoizolační fólie. „Může chránit zraněnou osobu před prochladnutím, lze ji použít také jako podložku. Není drahá a přitom dokáže zachránit život,“ říká Jakub Ptačinský z tiskového oddělení ministerstva dopravy. Nově přibude také resuscitační maska.
Nejpozději od ledna 2011 budou muset řidiči vozit v lékárničce také přehledný obrázkový a textový návod na poskytnutí první pomoci při autonehodě. Půjde tedy o českou obdobu slovenské Karty první pomoci. „Návod je stručný, protože předpokládá, že řidiči mají první pomoc v náplni výuky v autoškole. Na místě nehody jim má pouze připomenout základní postup v případě zmatku či paniky,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.