Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Nová Zelená úsporám. Jak získat zpět až polovinu nákladů?

Investice 17.05.2015 | 13:53 0 Komentářů

Díky změně pravidel programu mohou rodinné domy získat i několik stovek tisíc, bytové domy mohou výši dotace počítat až na miliony.

Nová Zelená úsporám. Jak získat zpět až polovinu nákladů?

Praha – Až polovina nákladů se může vrátit zpět domácnostem, které v rámci rekonstrukce rodinného domu zažádají o dotaci z programu Nová zelená úsporám. Jen letos chce Státní fond životního prostředí na úsporná opatření vynaložit 1,1 miliardy korun.

Díky změně pravidel programu mohou rodinné domy získat i několik stovek tisíc, bytové domy mohou výši dotace počítat až na miliony. Šanci na státní podporu mají nově i ti, kteří plánují rekonstrukci v jednotlivých etapách.

Na dotaci z Nové zelené úsporám máte nárok v případě, že plánujete renovaci rodinného domu kdekoli v České republice. U bytových domů je spolufinancování z programu omezeno jen na Prahu (výjimku tvoří nové nízkoenergetické bytové domy, u nichž lze čerpat peníze v kterémkoli regionu). Krajské bytové domy mají nicméně podpořit peníze z chystaného Integrovaného regionálního operačního programu ministerstva pro místní rozvoj.

O finance z programu Nová zelená úsporám můžete žádat v případě, že plánujete zateplení fasády či výměnu oken a dveří. Nárok na spolufinancování máte také, pokud instalujete větrací systém s možností zpětné výroby tepla, jestliže vyměníte starý kotel za ekologičtější či začnete vytápět za pomoci solárních panelů.

Dosud mohly peníze získat jen domácnosti, které kombinovaly více zmíněných úprav. Od letošního roku stát proplácí část nákladů také u dílčích úprav, jako je třeba pouhá výměna oken nebo dveří. Dotaci můžete nově získat také na jednotlivé administrativní či kontrolní úkony, jako je vypracování projektové dokumentace, energetické hodnocení budovy nebo technický dozor či měření průvzdušnosti obvodových zdí.

Jakožto majitel rodinného domu máte nárok na proplacení až poloviny částky vynaložené na úsporná opatření. Vzhledem k tomu, že se výše dotace určuje podle množství a typu úprav, respektive podle toho, jak vysokých energetických úspor přestavbou dosáhnete, můžete s maximální možnou dotací počítat v případě, že budete zateplovat, měnit okna i starý kotel za nový. U bytových domů se výše podpory pohybuje opět podle míry energetických úspor v rozmezí od 15 do 20 procent celkových nákladů.

Pokud pouze měníte starý uhelný kotel za kotel na biomasu, máte nárok na 40 tisíc korun, jestliže ale ještě dům zateplíte, dostanete 50 tisíc. Největší možná dotace je v tomto případě u tepelných čerpadel a automatického kotle na biomasu, zde si můžete při kombinaci s dalšími opatřeními sáhnout na 100 tisíc korun. Pokud se rozhodnete ohřívat vodu a přitápět pomocí solárních panelů, můžete dostat až 50 tisíc korun.

Na co si dát pozor? Kolik stojí projektová dokumentace a jaké dokumenty jsou potřeba k žádosti? Jak dlouho pak máte na přestavbu? Jaké dokumenty máte dodat po dokončení úprav? Podrobnosti o pravidlech Nové zelené úsporám si přečtěte v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.

Týdeník Ekonom je k dostání na obvyklých místech. Lze si jej přečíst také na internetu, na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.