Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Nová závodní škoda se poprvé představuje v německém Essenu

Investice 28.11.2014 | 07:11 0 Komentářů

Škoda Fabia R5 by se měla na závodní tratě vydat zřejmě v polovině příštího roku.

Nová závodní škoda se poprvé představuje v německém Essenu

To, jak přibližně bude vypadat nová zbraň týmu Škoda Motorsport pro rally, Fabia R5, si poprvé budou moci prohlédnout návštěvníci výstavy Motor Show v německém Essenu. Automobilka Škoda zde kromě jiných svých automobilů vystaví i koncept Fabia R5.

Tato akce, která se koná od 29. listopadu do 7. prosince 2014, je největším veletrhem se zaměřením na tuning, motoristický sport a sériové sportovní vozy v Německu.

„Světová premiéra vozu Fabia R 5 Concept Car je pohledem do budoucnosti rally v podání značky Škoda,“ říká šéf Škoda Motorsport Michal Hrabánek. Podle mluvčího týmu Karla Pokorného zatím nebylo definitivně rozhodnuto ani o tvarech karosérie, ani o „válečném“ zbarvení. Pro essenský veletrh použitý design ve stylu zebry ale vypadá zajímavě a neotřele.

Podle Hrabánka by do poloviny roku 2015 měla proběhnout homologace vozu. Ten je zkonstruován v souladu s předpisy pro tuto kategorii. Pod kapotou je tedy turbomotor se zdvihovým objemem válců 1,6 litru.  Kromě toho bude mít nové auto sekvenční pětistupňovou převodovku a vzpěry McPherson. Hmotnost bude těsně nad hranicí 1230 kg, což je minimální povolený limit.

I pro soukromé týmy

Auto se již řadu měsíců testuje a na jeho vývoji se podílí špičkoví jezdci závodního oddělení značky. Použitá technika již byla využita v karosérii stávající Fabie S 2000 během tuzemských rally Bohemia a Barum.

Škoda i tento vůz bude nabízet soukromým týmům, podobně jako Fabii S 2000, která byla i letos velmi úspěšná. Připsala si mistrovské tituly v hodnocení jezdců a značek v Asijsko-pacifickém šampionátu (APRC), dále získala prvenství  pro jezdce v šampionátu mistrovství Evropy FIA v rally a navíc i pět národních mistrovských titulů. Projekt Fabia S 2000 byl nejúspěšnějším v celé 113leté historii závodního oddělení značky Škoda.

Podle Hrabánka v letech 2009 až 2014 Škoda prodala soukromým týmům celkem 60 speciálů Fabia S 2000. „Značný zájem o R5 již evidujeme nyní, konkrétní jednání se ale uskuteční až po homologaci vozu,“ doplnil mluvčí Pokorný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.