Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Nová španělská vláda přitvrdila. Chce zvýšit daně

Investice 03.01.2012 | 14:45 0 Komentářů

Deficit rozpočtu může ve Španělsku činit namísto šesti osm procent HDP

Madrid – Když koncem roku představovala nová vláda lidoveckého premiéra Mariana Rajoye svůj program, Španělé si oddechli. Úsporná opatření, jež předložila, nepřesahovala rozsah škrtů zavedených předchozím kabinetem socialisty Josého Luise Rodrigueze Zapatera.
S úderem Nového roku je ale všechno jinak. Nejdříve vicepremiérka Soryana Sáenzová de Santamaría a po ní i ministr hospodářství Luis de Guindos naznačili, že schodek státního rozpočtu bude vyšší, než se doposud předpokládalo. A že vláda tudíž musí zvýšit daně.
De Guindos v pondělním rozhovoru se stanicí Cadena Sur předpověděl, že pokud vláda nepřitvrdí, deficit bude namísto šesti činit osm procent hrubého domácího produktu. Rajoyův kabinet si totiž podle něj až nyní v plné šíři uvědomil, jak špatný je stav státních financí.
„Doufám, že skutečné číslo nepřesáhne původní předpoklad nějak drasticky,“ řekl de Guindos, který připustil, že vláda bude muset od občanů vybrat dalších osm miliard eur a o devět miliard pak zkrátit rozpočtové výdaje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.