Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Nová predikce vývoje ekonomiky: Nevyhnutelná revize směrem dolů

Makro 31.01.2012 | 17:38 0 Komentářů

Nová makroekonomická predikce z dílny Ministerstva financí (MF) zohledňuje další vývoj kolem evropské dluhové krize. Ta se postarala o zhoršení odhadu růstu ekonomiky na rok 2012 z říjnových 1,0 % na současných 0,2 %. Spotřebitelské ceny by v letošním roce podle MF měly růst o 3,2 %, především kvůli vyšší DPH. Registrovaná míra nezaměstnanosti by se podle MF příliš měnit neměla a měla by letos zůstat okolo hladiny z loňského roku 8,6 % (komentář GE Money Bank).

Ačkoliv je odhad růstu ekonomiky stále zatížen významnými riziky směrem dolů, vyznívá aktuální predikce spíše pozitivně. Musíme si totiž uvědomit, že ještě před měsícem se spekulovalo o výrazném poklesu české ekonomiky. V aktuální situaci, kdy naději dávají především předstihové indikátory, se stále více začíná hovořit o tzv. kladné nule. K takovému vývoji se za současných podmínek přikláníme i my a očekáváme růst ekonomiky v letošním roce do jednoho procenta.

Aktuálně slabý kurz koruny ministerstvo financí vidí jako pozitivní faktor, který tlumí slabší zahraniční poptávku a pomáhá tak českým vývozům. Riziko zrychlení inflace vlivem oslabování české měny zatím nepovažuje ministerstvo za významné. To je zásadní rozdíl oproti současné rétorice ČNB. Podle mne je již nyní možno pozorovat slabší kurz koruny v růstu cen. V posledních týdnech se ale kurz koruny stabilizoval a koruna vůči hlavním světovým měnám naopak mírně posílila. V případě absence výrazně negativních šoků v důsledku eskalace dluhové krize by česká měna do celkové inflace za rok 2012 nemusela výrazněji promluvit a ceny by podle mne tak mohly růst o 2,9 %.

Ve výhledu nezaměstnanosti zůstáváme opatrnější a předpokládáme růst na hranici 8,9 %. K tomu nás vedou aktuální výsledky z trhu práce i očekávání podnikatelů. Tempo tvorby pracovních míst se neustále snižuje, což naznačuje posun míry nezaměstnanosti směrem vzhůru.

Petr Gapko, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.