Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Nová farmaceutická jednička? Pfizer má zájem o konkurenta

Investice 28.04.2014 | 10:26 0 Komentářů

Americký farmaceutický gigant Pfizer potvrdil, že se zajímá o převzetí britského konkurenta AstraZeneca.

Nová farmaceutická jednička? Pfizer má zájem o konkurenta

Londýn – Americký farmaceutický gigant Pfizer dnes potvrdil, že se zajímá o převzetí britského konkurenta AstraZeneca.

Spojením by vznikla světová farmaceutická jednička, jejíž kombinované tržby by podle údajů za rok 2013 činily 77,295 miliardy dolarů.

Z dnešní tiskové zprávy Pfizeru podle agentury DPA vyplývá, že Pfizer již začátkem roku za převzetí nabídl 99 miliard dolarů (téměř dva biliony korun) v hotovosti a akciích. Transakce by podle serveru BBC představovala doposud největší převzetí britského podniku zahraniční firmou.

Rozhovory už od ledna

Britský list Sunday Times již dříve informoval, že Pfizer za převzetí firmy AstraZeneca nabídl 60 miliard liber (zhruba dva biliony korun). Pfizer dnes uvedl, že poprvé oslovil firmu AstraZeneca s návrhem na převzetí 5. ledna, britská společnost však rozhovory 14. ledna přerušila. Vzhledem k dalšímu vývoji na trhu se nicméně Pfizer minulý týden rozhodl firmu znovu kontaktovat. „AstraZeneca se tím opět odmítla zabývat. Pfizer nyní zvažuje své možnosti,“ píše se v dnešní zprávě amerického podniku.

Pfizer upozornil, že je ochoten předložit závaznou nabídku na převzetí pouze v případě, že bude vedení společnosti AstraZeneca takovouto transakci jednomyslně podporovat. „Strategické, podnikatelské i finanční důvody pro tuto transakci jsou přesvědčivé,“ tvrdí americký podnik.

Obchod za více než 100 miliard

Hodnota případné nové nabídky by podle agentury Reuters vzhledem k růstu ceny akcií firmy AstraZeneca na burze mohla výrazně překročit 100 miliard dolarů. Podle pravidel britské burzy by měl Pfizer nejpozději do 26. května oznámit, zda plánuje novou nabídku předložit.

Pfizer patří mezi největší výrobce léků na světě. Firma naposledy uskutečnila velkou akvizici v roce 2009, kdy koupila svého amerického konkurenta Wyeth za 68 miliard dolarů (1,35 bilionu korun).

AstraZeneca je druhou největší farmaceutickou skupinou v Británii a často se o ní mluví jako o možném cíli převzetí. Firmě se totiž blíží konec patentů několika nejlépe prodávaných léků, a její další růst je tak nejistý.
 
Největší farmaceutické firmy světa podle tržeb za rok 2013:
1. Johnson & Johnson USA 71,312 mld. USD
3. Novartis Švýcarsko 57,920 mld. USD
4. Roche Švýcarsko 53,194 mld. USD
2. Pfizer USA 51,584 mld. USD
5. Sanofi Francie 45,626 mld. USD
6. GlaxoSmithKline Británie 44,146 mld. USD
7. Merck USA 44,033 mld. USD
8. Bayer HealthCare Německo 25,969 mld. USD
9. AstraZeneca Británie 25,711 mld. USD
10. Eli Lilly USA 23,113 mld. USD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.