Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Nová daň pro banky? Trest i pro ty, co krizi nezavinily

Investice 26.05.2010 | 13:07 0 Komentářů

Návrh Evropské komise podle kritiků omezí konkurenci mezi bankami

Brusel/Praha – Evropská komise ve středu navrhla novou daň. Odvádět ji mají banky ve všech členských státech Evropské unie. Cílem je předejít tomu, aby na záchranu finančních institucí musely znovu ve velké míře přispívat i vlády členských zemí.
Návrh „stabilizační daně“ reaguje na obří výdaje ze státních rozpočtů, kterými vlády pomohly některým bankám během finanční krize po pádu americké Lehman Brothers, tedy po září 2008. Mimochodem Česká republika byla tehdy jednou z mála zemí EU, kde jejich záchranu nemuseli platit daňoví poplatníci.
„Je nepřípustné, aby daňoví poplatníci nadále nesli vysoké náklady na záchranu bankovního odvětví. Ti by neměli stát v první linii tohoto zápasu. Věřím v zásadu, že znečišťovatel platí. Musíme vybudovat systém, který zajistí, aby v budoucnu náklady bankovních krizí platilo finanční odvětví,“ uvedl eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier
Daň by měla putovat do speciálních fondů, které mají vzniknout v jednotlivých zemích. Fondy by měly být plně odděleny od státních rozpočtů, a politici by je tak nemohli využívat pro jiný účel než stabilizaci finančního systému.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.