Pátek 23. července. Svátek má Libor.

Nokia dokončila svůj největší nákup. Vznikne síťový obr

Investice 15.04.2015 | 10:53 0 Komentářů

Nokia převezme za takřka 16 miliard eur svého francouzského konkurenta Alcatel-Lucent. Propouštět se nebude, vymohla si francouzská vláda.

Nokia dokončila svůj největší nákup. Vznikne síťový obr

Paříž/Helsinky – Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia se dohodl na převzetí svého francouzského konkurenta Alcatel-Lucent. V akciích za něj zaplatí 15,6 miliardy eur (426 miliard Kč). Transakce je největší akvizicí v historii společnosti Nokia. Spojením podniků by mohl vzniknout největší světový dodavatel zařízení pro mobilní sítě.

Akcionáři Alcatelu podle dohody obdrží za každou svou akcii 0,55 akcie Nokie. Ve sloučeném podniku by tak měli vlastnit zhruba třetinový podíl. Firmy předpokládají, že transakce bude dokončena v první polovině příštího roku. Očekávají přitom, že spojení přinese úsporu provozních nákladů, která by v roce 2019 měla dosáhnout zhruba 900 milionů eur.

Podle údajů výzkumné společnosti IDC sloučená skupina v tržbách za infrastrukturu pro mobilní komunikaci předstihne konkurenty Ericsson a Huawei Technologies, uvedla agentura Bloomberg.

Agentura Reuters však s odvoláním na údaje výzkumné společnost Bernstein Research uvedla, že sloučené skupině bude na trhu patřit až druhá příčka s podílem 35 procent. Jedničkou by měl podle těchto údajů zůstat švédský Ericsson s tržním podílem kolem 40 procent.

Propouštět se nebude

Nokia uvedla, že dohodnutá akvizice nepřinese další plány na propouštění ve společnosti Alcatel-Lucent. Zachování pracovních míst v Alcatelu si totiž francouzská vláda stanovila jako jednu z klíčových podmínek, pokud má transakci podpořit.

Společnost Alcatel-Lucent v říjnu 2013 oznámila, že během dvou let zruší zhruba 10 000 pracovních míst. Firma nyní podle agentury AFP zaměstnává 53 000 lidí, z toho téměř 8000 ve Francii, zatímco Nokia má kolem 55 000 pracovníků.

Nokia již v úterý potvrdila, že o převzetí Alcatelu jedná. Akcie Nokie během úterý výrazně oslabily, zatímco akcie Alcatelu prudce posilovaly. Dnes se však vývoj otočil. Akcie Nokie si krátce po zahájení obchodování připisovaly tři procenta, zatímco akcie Alcatelu 11 procent ztrácely. Podle některých analytiků je totiž dnešní dohoda pro akcionáře Alcatelu méně atraktivní, než se předpokládalo.

Nokia loni v dubnu dokončila prodej divize mobilních telefonů, kterou za 5,44 miliardy eur (téměř 150 miliard Kč) získala společnost Microsoft. Nokia byla od devadesátých let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji však sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics.

Nokia rovněž potvrdila dřívější informace médií, že uvažuje o prodeji své divize HERE zabývající se mapovými službami. Analytici podle agentury Reuters odhadují hodnotu této divize až na 8,9 miliardy eur (243 miliard Kč).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.