Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

NKÚ: Vybírání daní se zlepšilo, ale jejich struktura je zbytečně složitá

Výběr daní se zlepšil, ale nadále se zvyšují požadavky na administrativu, která činí celý proces náročnějším a dražším. Tato zjištění vyplývají ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), zabývající se daněmi v České republice od roku 2014 do roku 2017.

Příčinu vyššího inkasa, které včetně cla a pojistného, vzrostlo mezi lety 2014 až 2017 o dvaadvacet procent, vidí kontroloři zejména v silném ekonomickém růstu. „Do budoucna je ale závislost příjmů státního rozpočtu na ekonomickém růstu a na plné zaměstnanosti problémem pro jeho udržitelnost,“ upozorňují kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu.

EET k vyššímu inkasu přispělo také, ale jen minimálně, spíše přidalo úředníkům více práce. „Tato opatření měla pozitivní dopad na dodržování předpisů a na plnění daňových povinností. Výpadek z příjmů z DPH se snížil z 20 procent v roce 2012 na 14 procent v roce 2016. Zároveň ale tato opatření zvýšila administrativní zátěž poplatníků, která je vysoká,“ uvedli kontroloři NKÚ.

Nepodařilo se prosadit změny, které by celý aparát zjednodušily a učinily je transparentnějším, zároveň mohly odlehčit administrativní zátěž. „Například jen zákon o daních z příjmů byl sto šedesát krát novelizován. Časté změny přispívají k tomu, že systém je nepřehledný a nepředvídatelný a právě nepřehlednost systému je jednou z příčin daňových úniků,“ komentují daňoví kontroloři.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.