Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

NKÚ: Schodek důchodového systému roste neudržitelně

Penze 19.01.2015 | 12:10 0 Komentářů

Schodek důchodového systému rostl v letech 2009 až 2013 průměrně o 12 procent ročně, podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) jde o stav dlouhodobě neudržitelný. Zvláštní účet pro přebytky z důchodového pojištění by mohl být dvojnásobný, pokud by se z důchodového systému neplatila i správa systému.

Ministerstvo práce a sociálních věcí spravuje 98 procent výdajů důchodového systému, které se zvyšovaly od poloviny 90. let průměrně o 5 procent ročně, a to zejména kvůli rostoucímu počtu seniorů a také pravidelné valorizaci penzí.

Rostly také příjmy, ale důchodový systém stále vykazuje schodek, a to i přes další zdroje financování, kterými byly výnosy z privatizace státních podniků za desítky miliard korun v roce 2012 a více než sedmiprocentní podíl z výnosu DPH náležejícího státu.

Na konci roku 2013 bylo na zvláštním účtu pro přebytky z důchodového pojištění 22,6 miliardy korun, podle NKÚ mohl být stav na tomto účtu až dvojnásobný. „Ministerstvo financí totiž do výdajů důchodového systému v souladu se zákonem započítává i náklady na jeho správu, které se v letech 2009 až 2013 pohybovaly mezi pěti až sedmi miliardami korun,“ uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Zdroj: iDnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.