Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Digitalizace státní správy stála už 75 miliard korun. Je stále pomalá, vytýká NKÚ

Z aktuální zprávy NKÚ vyplynulo, že ačkoliv stát zaplatil za digitalizaci státní správy za posledních šest let 75 miliard korun, digitalizace je stále pomalá. Důvodem je malá informovanost, rigidní legislativa, zastaralé systémy i nedostatek odborníků. 

Informačních systémů, které poskytují služby občanům, je v ČR 4 658. V loňském roce využilo některou z těchto tzv. agendových služeb jen 26 procent občanů. „Z 97 milionů transakcí, které proběhly prostřednictvím datových schránek, jich nepodnikající fyzické osoby provedly jen 0,65 procenta,“ říká NKÚ. Lidé mají podle úřadu jen omezené informace o změnách v eGovernmentu.

„Klíčové je i to, že pro řadu životních situací, které by měli občané řešit elektronicky, není připravena legislativa. Právní předpisy přicházejí až se značným zpožděním,“ stojí ve zprávě NKÚ. Návrh zákona, podle něhož mají mít občané možnost komunikovat se státními úřady elektronicky, již prošel Poslaneckou sněmovnou a zamířil do Senátu.

Za pomalou digitalizací stojí též technologická závislost na dodavatelích. „Státu se také dlouhodobě nedaří zajistit si personální kapacity v oblasti ICT a značnou část klíčových odborných pozic nahrazuje formou outsourcingu. V neposední řadě je pro efektivní rozvoj českého eGovernmentu komplikací i roztříštěný systém výkonu státní zprávy v přenesené působnosti,“ uvedl NKÚ.

Zdroj: Lidovky.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.