CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

21. 07. 2017

0 komentářů

Nezkrotné euro nevěří Draghiho volání po trpělivosti

 

Mario Draghi se včera snažil nabádat k trpělivosti a nedat euru moc důvodů k dalším ziskům. Zatímco německé výnosy skutečně po jeho slovech zastavily růst, euro pokračuje ve vítězném tažení a včera vyskočilo na nejsilnější úrovně za poslední dva roky (1,165 EUR/USD). Proč?

Loading



 

Vtip je v tom, že Draghi na jedné straně zdůrazňoval, že není spokojen s inflací, a i proto zatím ECB nepracuje na strategii ústupu z QE. Na druhé straně otevřeně přiznal, že růst je výborný a v současné chvíli “nezbývá než čekat”, až se inflace dostaví.

Proč se zatím inflace nedostavuje a setrvale zůstává za očekáváním? ECB věří, že hlavní důvody jsou “cyklické”. Eurozóna má za sebou vleklou dvojitou recesi a finanční krizi, ze které se logicky od konce roku 2013 “sbírala” jen velice pomalu. To se ale v tuto chvíli mění a zdá se, že v roce 2017 pojede euro-klub na plný plyn (odhadujeme růst nad 2 %). Postupně by se tak skutečně mohly především v místech s nejnižší nezaměstnaností (Německo) dostavit mzdově-inflační tlaky. To odráží pozici Maria Draghiho, který věří, že v tuto chvíli stačí na inflaci pouze čekat…

Nízké inflační tlaky však nemusí být nutně pouze následkem předešlé dlouhé recese. Mzdově inflační spirála může být zaseknutá i kvůli tomu, že se trvale rozbil vztah mezi nezaměstnaností a inflací – tzv. Phillipsova křivka. Podle posledních analýz BIS (http://www.bis.org/publ/arpdf/ar2017e4.htm) nefunguje tento tradiční vztah zejména proto, že dlouhodobě klesá vyjednávací síla zaměstnanců na pracovních trzích. Na vině je rostoucí globální konkurence daná zapojením levné pracovní síly z asijských zemí do globálních výrobních procesů a také pokračující automatizace a robotizace výroby.

Navíc, nejenže nízká nezaměstnanost netlačí na rychlejší růst mezd, ale ty – pokud výjimečně i překonají růst produktivity práce – nakonec nevedou k nárůstu cen na trzích… Tady sehrává svojí roli zase vyšší globální konkurence v podnikovém sektoru. Ta ne vždy dovolí, aby se nakonec rychlejší mzdy odrazily v cenách. Uvidíme tedy, jestli Draghiho “vyčkávací strategie” přinese inflační ovoce. I kdybychom ale neviděli vyšší inflaci, tak podle nás ECB na podzim představí strategii ústupu. Jednoduše proto, že kombinace rychlého růstu a záporných sazeb je nebezpečná pro finanční stabilitu a mohla by do budoucna zadělat na novou finanční krizi…

REKLAMA

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *