Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Neživotní pojištění nabralo dech

Podle nejnovějších výsledků České asociace pojišťoven (ČAP) za první čtvrtletí 2008 vykázalo nejvýraznější tempo růstu ve srovnání se stejným obdobím předchozích let neživotní pojištění. Dynamiku životního pojištění pak výrazně ovlivňují smlouvy s běžně placeným pojistným. (Tisková zpráva ČAP)

 

  • Celkové předepsané pojistné vzrostlo proti prvnímu čtvrtletí 2007 o téměř 6 %.
  • Proti stagnujícím výsledkům z předchozích dvou let registruje segment neživotního pojištění více než pětiprocentní nárůst.

Čerstvé výsledky sedmadvaceti členských pojišťoven ČAP za první čtvrtletí roku 2008 nadále potvrzují pozitivní trend ve vývoji pojistného trhu. „Ten již dva roky vykazuje téměř ve všech svých parametrech pozitivní růst,“ komentuje aktuální statistiky výkonný ředitel asociace Tomáš Síkora.

U produktů životního pojištění zaznamenalo předepsané pojistné nárůst o 6,7 %, což je ale ve srovnání se stejným čtvrtletím roku 2007 téměř o polovinu méně. „V minulosti se na prudkém růstu z velké části podílely jednorázově placené smlouvy. Klienti si do tohoto produktu masivně převáděli výnosy z jiných, dříve uzavřených smluv,“ objasňuje Tomáš Síkora a dále informuje: „ Pokles jednorázově placených smluv byl ovšem v letošním prvním čtvrtletí částečně kompenzován zvýšenou dynamikou běžně placeného pojistného, kde můžeme pozorovat i růst průměrného pojistného na nově uzavřených smlouvách. To je pro mě velmi příznivá zpráva.“

Naopak vývoj neživotního pojištění vykazuje jednoznačný pohyb směrem vzhůru. Celkové předepsané pojistné vzrostlo v tomto segmentu o 5,4 % na rozdíl od předchozích srovnatelných období, kdy vývoj neživotního pojištění stagnoval. Na příznivém obratu se z velké části podílí stále populární pojištění majetku. „Pozitivní změnu zaznamenala především podnikatelská pojištění, která letos dosahují osmiprocentního růstu. Loni se ale nacházela ve stínu zákonného pojištění odpovědnosti,“ komentuje vývoj v rámci segmentu neživotního pojištění výkonný ředitel ČAP Tomáš Síkora. „Zájemců o havarijní pojištění stabilně přibývá o 3 procenta, přetrvává i pokles předepsaného pojistného u pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, přestože došlo k jeho zpomalení z 3,3 procenta v roce 2007 na letošních 0,8 procent,“ dodává. 

První předběžné statistické údaje členských pojišťoven ČAP za rok 2008 naznačují, že se pojišťovnictví bude ubírat pozitivním směrem i přes prozatímní zpomalení tempa životního pojištění. „V dalších čtvrtletích letošního roku lze očekávat, že se celkový růst pojistného trhu bude pohybovat minimálně na úrovni pěti procent,“ dodal Tomáš Síkora.

Tisková zpráva ČAP.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.