Středa 23. září. Svátek má Berta.

Nezaměstnanost vzrostla méně, než se očekávalo

Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes zveřejnilo údaje o lednové míře nezaměstnanosti. Míra registrované nezaměstnanosti překvapivě vzrostla jen o desetinu procentního bodu z 9,6 % na 9,7 %.

"Míra registrované nezaměstnanosti vzrostla z 9,6 % na 9,7 %. Počet nezaměstnaných tedy vzrostl o 10 000 na 571 863 lidí. To je opravdu překvapivě málo. Loni vzrostl v lednu počet nezaměstnaných o 35 000. Ještě lépe než v meziměsíčním porovnání vypadá statistika v meziročním porovnání. Před rokem bylo totiž nezaměstnaných o 3 tisíce více," říká Vladimír Pikora, analytik společnosti Next Finace.

Potvrdilo se očekávání, že zpřísnění podmínek vyplácený podpor od letošního roku vedlo k "přesunu" lednového nárůstu nezaměstnanosti do prosince. "Sezónnost v lednu v průměru zvyšuje nezaměstnanost o více jak 4 desetinky, přitom letošní výsledek je 4x menší," komentuje výsledky Petr Sklenář, analytik společnosti Atlantik a dodává: "Míra nezaměstnanosti je na úrovni loňského ledna a během roku bude pravděpodobně kopírovat loňský vývoj. Meziročně stejný je i počet volných míst (32 tis.). Naopak dobrý signálem je pokračující nadprůměrný přechod z úřadu práce do zaměstnání (38,5 tis.) a pozitivní zůstává sentiment i v hlavním zaměstnavateli – v českém průmyslu."  

Zdroj: Next Finance, Atlantik

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.