Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Nezaměstnanost v únoru opět klesla

Makro 08.03.2019 | 13:25 0 Komentářů

Podíl nezaměstnaných v únoru klesl na 3,2 procenta z lednových 3,3 procenta.  Počet nezaměstnaných poklesl na nejnižší úroveň od roku 1997, a to na 241,4 tisíc uchazečů. Nabídka volných pracovních míst naopak vzrostla na 333,1 tisíc.

„Domácí pracovní trh je za vývojem ekonomiky mírně opožděn a teprve během jarních měsíců lze očekávat, že se aktuálně nižší aktivita ve zpracovatelském průmyslu začne projevovat i do statistik trhu práce. V tuto chvíli je poměrně pravděpodobné, že se během jara postupně zastaví tvorba nových pracovních míst, jejichž počet však bude i nadále výrazně vyšší než počet nezaměstnaných,“ uvedl Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Před rokem byla podle údajů Úřadu práce ČR míra nezaměstnanosti 3,7 procenta. Od historických minim nezaměstnanosti se zřejmě neodlepíme ani v nadcházejících měsících.

Český trh práce zůstává extrémně utažený. Na jednoho uchazeče už připadá 1,38 volného pracovního místa. A to ještě nejsme na dně. Svého minima nezaměstnanost dosáhne zřejmě letos na jaře, kdy by měla poklesnout až na 2,5 procenta. Poté začne opět opatrně růst, aby na konci letošního roku dosáhla úrovně 3,1 procenta,“ uvedla Jana Steckerová z Komerční banky.

„Očekáváme, že nezaměstnanost se i letos udrží na velmi nízkých hodnotách, nicméně oproti hodnotám z loňského roku bude nepatrně vyšší. Na trhu práce bude i nadále přetrvávat nedostatek lidí, což je stále jedna z hlavních bariér růstu ekonomiky. Nedostatečná nabídka pracovní síly vede k rychlému růstu mezd, který však není doprovázen odpovídajícím růstem produktivity práce,“ dodal Luboš Růžička, analytik Raiffeisenbank.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.