Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Nezaměstnanost v prosinci opět rostla

Makro 09.01.2014 | 11:54 0 Komentářů

Ke konci roku bylo v ČR 596 833 lidí bez práce. Oproti předešlému měsíci to je nárůst o 31 520 nezaměstnaných, oproti minulému roku pak o 51 522. Analytici v tomto roce výrazné zlepšení situace neočekávají.

Nezaměstnanost tak po listopadovém nárůstu na 7,7 % překročila osmiprocentní hranici (8,2 %). Za růstem nezaměstnanosti stojí sezónní vlivy, díky čemuž je na trhu více uchazečů o práci mezi muži (8,3 %, žen 8 %).  

Podle Karola Pivovarcsyho, ředitele Saxo Bank pro střední a východní Evropu, „se ale dá říci, že v prosinci částečně pomohlo teplotně nadprůměrné počasí, díky čemuž v řadě případů pokračovaly stavební práce nad běžný rámec. I díky tomu nebyla nezaměstnanost ještě vyšší. Zásadnějšímu strukturálnímu zlepšení by pomohlo, kdyby se podpořila zaměstnanost snížením nejistoty pro podniky a firmy. Dejme jim možnost najmout na práci ty, kteří ze své svobodné vůle netrvají na své vysoké ochraně jako zaměstnance a jsou ochotni přijmout nabízenou práci s vědomím, že to nemusí být na dlouho. Výsledek? Ubude nezaměstnaných a zvýší se kupní síla obyvatelstva. Stát ušetří na dávkách v nezaměstnanosti a na platbách na sociální a zdravotní pojištění, které za tyto pojištěnce odvádí. To je přece to, o čem stále mluvíme – potřebujeme zvýšit kupní sílu a snížit výdaje státu.

Marek Šperlich, ředitel pro strategii BBI si myslí, že „ekonomika sice jeví drobné známky oživení, přesto neočekáváme, že by letos pracovní trh přinesl výrazné snížení počtu lidí bez práce. Podle nás se nezaměstnanost v letních měsících dostane k 6,5%. Výrazné zlepšení trhu práce očekávejme spíše  v roce 2015.

Zdroj: Úřad práce ČR, Saxo Bank, BBI

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.